Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie połączenia PKO BP z PZU

0
Podziel się:

Skarb Państwa nie planuje połączenia PKO BP z PZU, a minister skarbu Jacek Socha powiedział w piątek, że bez analiz ekonomicznych mogłoby to przynieść spółkom więcej szkód niż korzyści.

Skarb Państwa nie planuje połączenia PKO BP z PZU, a minister skarbu Jacek Socha powiedział w piątek, że bez analiz ekonomicznych mogłoby to przynieść spółkom więcej szkód niż korzyści.

"W Ministerstwie Skarbu Państwa nie jest rozpatrywany pomysł połączenia PKO BP z PZU. Bez przeprowadzenia odpowiednich analiz, wskazania ścieżki realizacji, określenia kosztów takiego procesu i ewentualnych korzyści z jego przeprowadzenia, nie ma sensu rozważanie takiego pomysłu" - powiedział w wywiadzie dla PAP minister skarbu.

Według niego do tej pory nie przedstawiono żadnej analizy, która wskazywałaby na korzyści płynące z takiego połączenia.

"Nie widziałem żadnej ekonomicznej analizy wskazującej, że połączenie PKO BP i PZU dawałoby dodatkowe korzyści dla każdej z tych spółek" - dodał Socha.

Skarb Państwa zamierza w najbliższym czasie sprzedać 30 proc. akcji PKO BP. 31 sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu 1 mld akcji PKO BP.

Oferta przewiduje cztery transze. Pierwsza (25 proc. oferty) jest dla inwestorów indywidualnych, druga (30 proc.) dla krajowych inwestorów instytucjonalnych, trzecia (35 proc.) dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, a 10 proc. ma stanowić pula rezerwowa.

Transza dla inwestorów zagranicznych może być pomniejszona o 1/3, jeśli w transzy dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych krajowych byłaby nadwyżka zapisów.

W harmonogramie sprzedaży akcji Ministerstwo Skarbu Państwa założyło debiut akcji PKO BP na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w dniu 10 listopada.

Bank oraz Skarb Państwa zobowiązują się, że przez rok, po zakończeniu oferty, nie wyemitują, nie sprzedadzą ani w inny sposób nie zbędą akcji PKO BP SA czy jakichkolwiek papierów zamiennych na akcje oraz nie zainicjują podwyższenia kapitałów spółki, bez uprzedniej pisemnej zgody banków sprzedających akcje PKO BP w ofercie publicznej.

"Po przeprowadzeniu procesu naprawczego bank osiąga bardzo dobre wyniki i jest to odpowiedni moment do sprzedaży jego akcji, zwłaszcza drobnym akcjonariuszom i OFE - powiedział Socha.

Oferta sprzedaży 30 proc. akcji PKO BP wzbudziła duże emocje wśród posłów. Sejm uchwalił, iż ma być informowany o sprzedaży, pojawiły się też opinie, że obecna oferta to jedynie pierwszy etap, a potem przyjdzie inny rząd i sprzeda resztę.

Socha poinformował, że zaproponował wpisanie do statutu banku, iż o dalszej sprzedaży akcji PKO BP może decydować parlament.

"Jako minister skarbu byłem gotów wpisać do statutu banku, że zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w kapitale banku poniżej 50 proc. wymagać będzie zgody parlamentu. Mówiłem o tym parlamentarzystom, ale Sejm tej możliwości nie wykorzystał" - powiedział Socha.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)