Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższe rezerwy banków najpóźniej w listopadzie?

0
Podziel się:

Wicepremier Jerzy Hausner poinformował w środę, że spodziewa się zawarcia porozumienia z NBP w sprawie rezerw obowiązkowych, celowych i norm ostrożnościowych w październiku, najpóźniej w listopadzie

.

"W październiku lub listopadzie planujemy zawrzeć porozumienie z NBP i RPP oraz Związkiem Banków Polskich dotyczące rezerw obowiązkowych, celowych i norm ostrożnościowych, które będzie otwierało możliwość aktywności kredytowej banków wobec przedsiębiorców" - powiedział Hausner na seminarium na temat polityki gospodarczej.

"Jestem zainteresowany, żeby w połowie października zakończyć rozmowy z NBP i RPP" - dodał wicepremier.

Obecnie stopa rezerw od wkładów wynosi 4,5 proc., podczas gdy w krajach należących do Unii Monetarnej i Walutowej jest to 2 proc.

Obniżka stopy rezerw będzie oznaczać zwiększenie podaży pieniądza, gdyż banki będą mogły dysponować dużą częścią rezerwy, którą teraz muszą trzymać w NBP.

NBP pracuje też nad rozluźnieniem zasad tworzenia rezerw celowych mających pokazywać ocenę ryzyka przyznanych przez banki kredytów.

Niedawno prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że zmiany dotyczące klasyfikacji kredytów zagrożonych nastąpią najprawdopodobniej w II połowie września. Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego Wojciech Kwaśniak, powiedział niedawno, że nie ma jednego standardu kwalifikowania kredytów zagrożonych, ale są różne podejścia do opóźnień w spłacie kredytów.

Zdaniem Kwaśniaka w drugiej połowie 2003 roku i w roku 2004 będzie następowała poprawa jakości portfela kredytowego banków, a udział należności zagrożonych obniży się na koniec 2003 roku do około 20 proc. całego portfela z 21,9 proc. na koniec czerwca.

W ciągu 2002 roku udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym banków wzrósł o 2,8 pkt. proc. do 21,4 proc. i utrzymał się na takim poziomie także na koniec pierwszego kwartału 2003.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)