Notowania

bank
10.06.2011 06:48

Nowe prawo bankowe coraz bliżej

Przepisy mają pozwolić na przekształcenie oddziału instytucji kredytowej, działającego w Polsce, w bank krajowy - spółkę akcyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gustavo Fadel/Dreamstime.com)

Kluby parlamentarne nie zgłosiły żadnych poprawek w drugim czytaniu rządowego projektu zmian w prawie bankowym. Mają one pozwolić na przekształcenie oddziału instytucji kredytowej, działającego w Polsce, w bank krajowy - spółkę akcyjną.

Projektowane przepisy określają warunki, zasady i procedury takiego przekształcenia. Instytucje kredytowe będą mogły utworzyć bank przez wniesienie do spółki akcyjnej składników majątkowych istniejącego w Polsce oddziału.

Na koniec stycznia w Polsce działalność prowadziło 20 oddziałów instytucji kredytowych. Wartość ich aktywów wynosiła 55,8 mld zł - 4,8 proc. aktywów całego sektora bankowego w Polsce.
Instytucje kredytowe mogą prowadzić na terytorium Polski działalność poprzez oddział lub w ramach działalności transgranicznej. Do podjęcia przez oddział działalności bankowej nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Wystarczy do tego właściwa informacja od nadzoru finansowego państwa macierzystego takiej instytucji kredytowej.

Po przekształceniu w bank krajowy, nadzór nad jego działalnością będzie sprawował KNF, a depozyty w nim gromadzone będą pod ochroną naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ocenie rządu będzie to korzystne z punktu widzenia klientów polskiego oddziału instytucji kredytowej.

Rząd w uzasadnieniu podkreślił, że dotychczas nie było przepisów umożliwiających takie przekształcenie, natomiast możliwe było przekształcenie banku krajowego w oddział instytucji kredytowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t30695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/specustawa;na;euro;2012;gotowa,157,0,832413.html) Specustawa na Euro 2012 gotowa Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami zatrzymani chuligani byliby sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t34418.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lobbysci;w;sejmie;pod;scislejsza;kontrola,100,0,828772.html) Lobbyści w Sejmie pod ściślejszą kontrolą Powstanie specjalny wykaz prac legislacyjnych z uzasadnieniem proponowanych zmian w prawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chca;skonczyc;z;nieuczciwymi;loteriami;sms,184,0,819640.html) Chcą skończyć z nieuczciwymi loteriami SMS Przed wakacjami do Sejmu powinien trafić projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym, który ma chronić klientów.
Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz