Notowania

watykan
23.09.2009 16:06

Nowy szef watykańskiego banku

Po serii skandali finansowych Instytutem Dzieł Religijnych pokieruje Ettore Gotti Tedeschi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IOR/cc/flickr)

Ettore Gotti Tedeschi został mianowany prezesem watykańskiego banku centralnego IOR (Instytut Dzieł Religijnych).

Po ponad 20 latach z tego stanowiska odchodzi profesor Angelo Caloia, który za pontyfikatu Jana Pawła II otrzymał zadanie przywrócenia prestiżu i porządku w banku, wstrząśniętym skandalami i zamieszanym w upadek włoskiego Banco Ambrosiano w czasach, gdy kierował nim arcybiskup Paul Marcinkus.

Zdaniem obserwatorów zmiana na stanowisku szefa IOR to definitywne zamknięcie ważnego rozdziału w historii tego banku i zapowiedź realizacji postulatu przejrzystości i jawności, za czym opowiada się papież Benedykt XVI.

Prasa wyraża opinię, że decyzję o wielkiej odnowie w IOR przyspieszyła także publikacja głośnej już we Włoszech książki _ Vaticano S.p.A. _ (Watykan spółka akcyjna), której autor Gianluigi Nuzzi ujawnił nieznane dokumenty dotyczące skandali finansowych, w jakie bank ten był zamieszany.

Ettore Gotti Tedeschi jest także prezesem włoskiej filii wielkiego banku z Hiszpanii oraz doradcą dwóch innych instytucji finansowych.

W ostatnim czasie opublikował w watykańskim dzienniku _ L'Osservatore Romano _ serię artykułów na temat obecnego kryzysu gospodarczego. W jednym z nim zaproponował, by przyznać Benedyktowi XVI Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za najnowszą encyklikę społeczną _ Caritas in veritate _.

Tagi: watykan, bank, ior, instytut, benedykt, papież, wiadomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz