Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata bankowa jeszcze w tym roku? Pawlak zaskoczony

0
Podziel się:

Bankowcy liczą jednak na wstrzemięźliwość ministra finansów.

Opłata bankowa jeszcze w tym roku? Pawlak zaskoczony
(PAP/Radek Pietruszka)

J** **eszcze w tym roku resort finansów chce wprowadzić opłatę bankową - zapowiedział * *minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2012. Trafiałaby ona na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Ta deklaracja zaskoczyła jednak koalicyjny PSL.

Wicepremier Waldemar Pawlak nie krył zaskoczenia pomysłem i oznajmił, że sprawa ta nie była dyskutowana na posiedzeniu rządu. - _ Trzeba zapytać autora, co poeta miał na myśli mówiąc takie słowa. Mam nadzieję, że będziemy mogli mówić o rozwiązaniach regulacyjnych w sposób bardziej poukładany _ - powiedział wicepremier.

_ - Jeszcze chwilę temu mieliśmy bardzo żywiołowe, burzliwe wystąpienie w Sejmie kolegów z PO przeciwko podatkowi bankowemu. Sam jestem ciekaw, co się stało, że mamy nowy pomysł _ - dodał Pawlak.

Z kolei prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaapelował do ministra _ o ogromną powściągliwość we wprowadzaniu różnego rodzaju obciążeń dla sektora bankowego _. Wskazał, że na forum europejskim mówi się o wprowadzeniu podatku od transakcji bankowych.

_ - Rozumiemy ten zamysł i cieszymy się, że ustawa już wygląda rzeczywiście nieźle, ale zachowanie, tak jak do tej pory, pewnej pryncypialnej elastyczności, byłoby dobrym podejściem _ - zaznaczył Pietraszkiewicz.

Opłata bankowa ma być rodzajem opłaty tzw. ostrożnościowej, uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Przewiduje ją projekt nowelizacji ustawy o BFG.

W opublikowanej 8 marca nowej wersji projektu Ministerstwo Finansów (po tzw. międzyministerialnej konferencji uzgodnieniowej) zmieniło m.in. podstawy naliczania opłaty. Stanowiłaby ona część uiszczanej już obecnie przez banki opłaty rocznej na rzecz BFG, z tym, że finansowałaby fundusz stabilizacyjny.

Opłata na fundusz stabilizacyjny ma stanowić koszt uzyskania przychodu dla banków._ - Proponowana ustawa ustanawia zasadę partycypacji środków prywatnych w przypadku konieczności ponoszenia nakładów na sanację instytucji finansowych. Przyjęty model wydaje się być rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia realiów polskiej gospodarki, uwzględniając aktualną sytuację sektora finansowego oraz brak konieczności ponoszenia wydatków ze środków publicznych na sanację tego sektora w latach 2008-2010 _ - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Zgodnie z projektem środki akumulowane w funduszu stabilizacyjnym byłyby przeznaczane na współfinansowanie doraźnej pomocy przyznawanej przez BFG - udzielanie bankom gwarancji podwyższania funduszy własnych.

Zgodnie z początkowymi propozycjami resortu finansów podstawa, od której naliczana byłaby opłata ostrożnościowa, miała zostać ustalona w odmienny sposób w bankach krajowych i w oddziałach banków zagranicznych.

W przypadku banku krajowego punktem wyjścia miała być wielkość pasywów wykazana w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym banku za rok poprzedzający rok, w którym uiszczana jest opłata pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych banku oraz sumę środków gwarantowanych. Opłata ostrożnościowa miałaby być uiszczana dwa razy w każdym roku - do 1 lipca oraz 31 grudnia.

Czytaj więcej o działaniach polskiego ministra finansów
Rostowski zachwycony. Ma się czym chwalić? Polska gospodarka osiągnęła wyjątkowy sukces. Tak uważa minister finansów w rządzie Donalda Tuska.
Samorządy na minusie. Chodzi o miliardy Samorządy zrealizowały plany budżetowe niemal w 100 procentach. Deficyt wciąż niepokoi.
Kryzys? Rostowski nie widzi powodów do obaw Działania EBC zmniejszają napięcia na rynkach papierów skarbowych - uważa minister finansów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)