Notowania

wybory prezydenckie 2010
07.06.2010 15:53

Pawlak: Szefa NBP wybierzmy po wyborach

Głosowanie może być przeprowadzone w trybie nadzwyczajnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nowy prezydent może ustalić z marszałkiem Sejmu kandydata i zaproponować przegłosowanie go w trybie nadzwyczajnym - proponuje prezes PSLWaldemar Pawlak.

Wicepremier mówił na spotkaniu ze studentami Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, że _ ma wrażenie _, że kandydatura prof. Marka Belki na prezesa NBP nie będzie głosowana w Sejmie przed wyborami prezydenckimi.

Pytany później przez dziennikarzy, czy można się spodziewać wniosku ze strony PSL o przełożenie głosowania, powiedział, że można się spodziewać różnych rozwiązań.

- _ Można się spodziewać też takiej sytuacji, że nie będzie wniosku o powołanie szefa NBP _ - wskazał Pawlak. Jego zdaniem wybór nowego prezesa banku centralnego może nastąpić tuż po wyborach 5 lub 6 lipca.

_ - Nie ma powodu do tego, żebyśmy w tej chwili łamali konstytucję i prowadzili do sytuacji, która może być wątpliwa, bo niewątpliwie prezes NBP powinien mieć silny mandat, szczególnie w takich skomplikowanych czasach _ - przekonywał.

Pawlak ocenił, że wskazywanie kandydata na szefa NBP jest kompetencją prezydenta wybranego w powszechnych wyborach, a nie p.o. głowy państwa. Według niego Belka _ nie jest właściwym człowiekiem na te czasy _.

Szef Stronnictwa mówił, że wyczytał na blogu Belki, iż podąża on za nowym trendem ekonomicznym, który można streścić tak: rynek jest najważniejszy, ale gdyby coś na nim nie poszło, to podatnicy muszą się liczyć z tym, że trzeba zapłacić za niepowodzenia.

_ - Nie możemy się zgodzić na jakąś nową doktrynę, że jak coś na rynku pójdzie nie tak, to wszyscy mamy się zrzucić i zapłacić, tym co przeszarżowali. Nie sądzę, żeby można było zaakceptować taki nowy porządek, że zyski, są prywatne, a straty są powszechne _ - podkreślał.

Prezes PSL przyznał, że Belka jest wprawdzie fachowcem w swojej dziedzinie, ale nie ma ręki do polityki, bo _ zatapiał _ każde środowisko, z którym się wiązał. Zaznaczył, że w sprawie tej kandydatury nie było dotychczas żadnych spotkań koalicyjnych.

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek SejmuBronisław Komorowskichce, aby głosowanie nad kandydaturą Belki odbyło się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Szef sejmowej komisji finansów publicznychPaweł Arndt(PO) powiedział PAP, że komisja zaopiniuje kandydaturę Belki w środę 9 czerwca; dwa dni później - w piątek - miałoby się odbyć głosowanie.

Raport Money.pl

Tagi: wybory prezydenckie 2010, belka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz