Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKO BP będzie poddane kolejnemu unijnemu stress testowi

0
Podziel się:

PKO BP znalazł się na liście 90 europejskich banków, które zostaną poddane stress testom.

PKO BP będzie poddane kolejnemu unijnemu stress testowi
(urbanlegend/CC/Flickr)

*PKO BP znalazł się na liście 90 europejskich banków, które zostaną poddane stress testom - poinformował Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority - EBA). *

EBA poinformowała, że w tym roku badaniom zostanie poddanych 90 banków, w tym banki, które nie podlegały stress-testom w 2010 r. Urząd zaznaczył, że aktywa banków, które zostaną poddane testom stanowią 65 proc. aktywów unijnego sektora bankowego i ponad połowę aktywów bankowych w każdym z krajów UE.

SprawÄ‘dzaÄ‘ne banÄ‘ki przejÄ‘dą pomyślnie teÄ‘st, o ile ich tzw. współÄ‘czynÄ‘nik Tier 1( jest to stoÄ‘suÄ‘nek tzw. kapitału pierwÄ‘szej kaÄ‘teÄ‘goÄ‘rii do akÄ‘tyÄ‘wów waÄ‘żoÄ‘nych ryÄ‘zyÄ‘kiem) nie spadÄ‘nie poÄ‘niÄ‘żej 5 proc.

PKO BP pozytywnie przeszedł unijne stress testy w 2010 r., którym zostało poddane 91 banków. Siedem banków w UE nie przeszło sprawdzianu wytrzymałości. Z powodzeniem testy przeszły też europejskie banki obecne w Polsce, takie jak włoski UniCredit (Pekao SA)
, belgijski KBC (Kredyt Bank)
holenderski ING (ING Bank Śląski)
, hiszpański Santander (BZ WBK)
, niemiecki Deutsche Bank, francuski Societe Generale (m.in. Eurobank) czy BNP Paribas (Fortis Bank)
.

Tzw. stress testy są regularnie przeprowadzane przez krajowe nadzory bankowe albo przez same instytucje finansowe, jednak ich wyniki nigdy wcześniej nie były w UE podawane do wiadomości publicznej. Operacja polega na sprawdzeniu, jak banki radzą sobie w przypadku skrajnych scenariuszy rozwoju sytuacji gospodarczej: recesji, wzrostu bezrobocia, spadków na giełdach, utraty zaufania do obligacji państwowych czy wzrostu nieściągalnych kredytów.

Przygotowywane od początku 2010 roku badanie miało pokazać, w jakim stopniu europejskie banki są wytrzymałe na powtórkę kryzysu, czy też muszą być dokapitalizowane. Decyzja o ujawnieniu w UE (na wzór USA) wyników miała przyczynić się do wzrostu zaufania do europejskich banków i ukrócić spekulacje o ich złej kondycji finansowej spowodowanej np. ukrywaniem tzw. toksycznych aktywów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)