Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek bankowy obejmie ubezpieczycieli?

0
Podziel się:

MF analizuje bilans kosztów i korzyści objęcia podatkiem wybranych instytucji finansowych.

Podatek bankowy obejmie ubezpieczycieli?

*Podatek bankowy, nad którym trwają obecnie prace w Ministerstwie Finansów, mógłby objąć oprócz banków także firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne, *poinformowało PAP źródło w resorcie finansów. Biuro prasowe MF potwierdziło, że resort analizuje bilans kosztów i korzyści wynikających z objęcia podatkiem wybranych instytucji finansowych.

_ - Wśród proponowanych, na obecnym etapie prac, rozwiązań w tzw. podatku bankowym jest także takie, że powinien on objąć oprócz sektora bankowego, także firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne _ - powiedział PAP informator._ - Nie zapadły jeszcze decyzje co do ostatecznego kształtu ustawy, także rząd nie podjął tutaj jeszcze żadnych decyzji _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;nie;chca;podatku;bedzie;gorzej,10,0,772106.html) Banki nie chcą podatku. Będzie gorzej?
Rozmówca PAP podkreśla także, że sprzeciw wobec wprowadzenia podatku wyraża PSL.

_ - PSL jest sceptyczne w tej sprawie, uważa, że skoro w Polsce, w kryzysie nie było potrzeby dokapitalizowania banków, to nie ma także potrzeby tworzenia nowego podatku _ - podkreśla źródło._ - Oczywiście przeciwne są także same banki, ale i entuzjastą tzw. podatku bankowego nie jest NBP _ - dodaje.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi dla PAP potwierdza, że resort aktualnie analizuje potencjalne korzyści oraz ewentualne zagrożenia wynikające z możliwości wprowadzenia dodatkowego obciążenia na wybrane instytucje finansowe.

_ - W przypadku decyzji rządu o wprowadzeniu podatku bankowego, to wpływy z niego będą skierowane do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a nie budżetu państwa _ - poinformował resort finansów.

Premier Donald Tusk pod koniec stycznia poinformował, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić podatek bankowy to wpływy z niego będą skierowane do specjalnego funduszu, a nie budżetu państwa. Jednocześnie premier zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, aby podatek wszedł w życie jeszcze w 2011 roku.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;za;kryzys;powinni;placic;wszyscy,2,0,763138.html) SLD: Za kryzys powinni płacić wszyscy SLD złożył do laski marszałkowskiej dwa projekty gospodarcze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t129493.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;raczej;nie;w;tym;roku,138,0,759946.html) Podatek bankowy raczej nie w tym roku Tusk nie zamierza karać banków, które, inaczej niż w innych krajach, nie były winne kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t117197.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wegierskie;banki;zwalniaja;przez;brutalny;podatek,176,0,716208.html) Węgierskie banki zwalniają przez "brutalny" podatek Dzięki nowemu podatkowi do budżetu kraju wpłynie 700 milionów euro.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)