Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podział Banku BPH potrwa do końca roku

0
Podziel się:

UniCredit Italiano spodziewa się, że proces podziału Banku BPH i połączenia prawnego jego części z Bankiem Pekao SA zakończy się do końca tego roku. Wcześniej UCI liczyło, że nastąpi to do końca III kw.

Podział Banku BPH potrwa do końca roku

UniCredit Italiano spodziewa się, że proces podziału Banku BPH i połączenia prawnego jego części z Bankiem Pekao SA zakończy się do końca tego roku. Wcześniej UCI liczyło, że nastąpi to do końca III kw.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się agencja ISB, powodem przesunięcia terminu połączenia są przeciągające się rozmowy z GE Money, które ma wyłączność na negocjacje w sprawie tzw. mini-BPH.

"Spodziewamy się, że proces podziału BPH i prawnego połączenia z Pekao SA zakończy się do końca tego roku" - mówi Federico Ghizzoni, szef pionu rynków polskich w grupie UCI.

ISB dowiedziała się, że rozmowy z GE Money wciąż trwają, ale pojawiły się kolejne warunki, które nie zostały uwzględnione w procesie uzyskiwania wyłączności na negocjacje.

Połączenie prawne spodziewane jest w terminie 30 dni od uzyskania zgody Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na podział i połączenie banków. Fuzja operacyjna ma nastąpić w terminie sześciu miesięcy od zakończenia fuzji prawnej. Na ostatnim posiedzeniu KNB nie podjęła decyzji o podziale i połączeniu. Kolejne posiedzenie planowane jest na początek sierpnia, ale nie ma pewności, czy Komisja podejmie wówczas takie decyzje.

"Grupa UCI spodziewa się, że KNB na najbliższym posiedzeniu może podjąć decyzję w tej sprawie" - powiedziała ISB osoba związana z włoską grupą.

Dyrektor generalny UCI Alessandro Profumo nie skomentował ceny, jaką według polskich mediów amerykańska grupa miałaby zapłacić za część BPH (1,0-1,5 mld euro). Podkreślił, że nie może komentować przebiegu negocjacji z GE Money. "Do transakcji dojdzie, kiedy się porozumiemy" - dodał jedynie.

Profumo poinformował natomiast, że UCI zastanawia się nad zmianą marki Pekao SA. "Zastanawiamy się nad marką, na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie" - dodał.

UCI poinformowało w czwartek, że buduje paneuropejski brand i że większość banków z regionu Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej zmieniło nazwę na UniCredit. Włoska grupa przedstawiła w czwartek strategię dla rynków regionu, ale nie zawierała ona planów co do Pekao SA - UCI czeka na zakończenie negocjacji z GE.

Nowe Pekao SA (wg stanu na koniec III kw. 2006 r.) będzie dysponować największą siecią bankomatów w kraju (2651 urządzeń, w tym 796 bankomatów Euronetu). Liczba oddziałów wzrośnie do 1487, w tym 782 to obecne oddziały Pekao SA, 285 - oddziały BPH i 420 - placówki partnerskie BPH. Wszystkie obecne produkty BPH dla klientów detalicznych i biznesowych pozostaną w 200 oddziałach banku przeznaczonych do sprzedaży, wraz z 204 bankomatami i 70 proc. aktywów.

Głównym akcjonariuszem Pekao SA pozostanie UniCredit Italiano z 59,42 proc. akcji, Skarb Państwa będzie miał 3,96 proc., zaś w wolnym obrocie będzie 36,62 proc. walorów. UCI będzie też miał 71,03 proc. akcji nowego Banku BPH, Skarb Państwa - 3,68 proc., a free float będzie stanowić 25,29 proc. kapitału.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)