Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy chętniej oszczędzają. Na kontach

0
Podziel się:

Przez rok ilość gotówki na kontach oszczędnościowych wzrosła o 30 proc. Do 65 mld zł.

Polacy chętniej oszczędzają. Na kontach
(Amaxim/Dreamstime)

Konta oszczędnościowe zyskują na popularności. Zdeponowane na nich środki wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30 proc. Do 65 mld złotych.

Coraz więcej banków swoją ofertę rozszerza o konta oszczędnościowe. Rośnie też zgromadzona na nich kwota.

Jak oszacował Open Finance w ciągu roku ilość gotówki na kontach oszczędnościowych Polaków wzrosła o 15 mld zł i wynosi już 65 mld złotych. To oznacza, że co czwarta złotówka z oszczędności Polaków w bankach leży na tego typu koncie.

Według danych NBP na koniec czerwca osoby prywatne na depozytach terminowych miały 187,3 mld zł. _ - Jeśli do tego dodamy te 65 mld zł to daje nam kwotę 252,3 mld zł oszczędności w bankach. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych stanowią więc jedną czwartą tej kwoty _ - czytamy w raporcie.

Zadowoleni klienci i banki

To co przyciąga klientów do kont oszczędnościowych, to jak wynika z analizy Open Finance, oprócz oprocentowania dość swobodny dostęp do zgromadzonych środków.

- _ Generalna zasada jest taka, że raz w miesiącu można wypłacić pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów, a co najważniejsze bez utraty odsetek. Kolejne wypłaty w miesiącu mogą już być płatne, choć znajdziemy też banki, które w ogóle nie pobierają tych opłat _- podkreślają autorzy raportu.

Do zalet kont oszczędnościowych zaliczają fakt, że klienci mogą dopłacać nawet bardzo małe sumy w dowolnej chwili, inaczej niż w przypadku lokat. Oprócz tego konta oszczędnościowe są dobrze dostosowane do preferencji osób zakładających depozyty, bo i tak najchętniej wybierają one krótkoterminowe lokaty.

Eksperci podkreślają, że konta oszczędnościowe dają tez korzyści bankom._ _

_ - Ograniczenie płynności w postaci opłat za wybieranie środków więcej niż raz w miesiącu powoduje, że konta stale zasilone są określoną kwotą pieniędzy. Co więcej bank może mieć z tytułu tych ponadplanowych wypłat dodatkowe przychody, inaczej niż przy zrywanych lokatach _- czytamy w raporcie.

Poza tym konta zakładane są na czas nieokreślony, więc migracja klientów może być mniejsza niż w przypadku lokat terminowych. Można się więc spodziewać, że konta oszczędnościowe nadal będą ważnym i atrakcyjnym produktem w bankowej ofercie, a zgromadzona na nich kwota wciąż będzie rosła.

Raport Money.pl
*Ankieta Money.pl: e-lokaty rosną w siłę * Prawie 45 procent internautów, którzy zamierzają zamówić produkty finansowe on-line, wybierze lokatę - wynika z ankiety Money.pl. Rok wcześniej badani najczęściej planowali zakup funduszy inwestycyjnych. Czytaj w Money.pl
konta
lokaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)