Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PolCard skoncentruje się na usługach rozliczeniowych dla banków

0
Podziel się:

PolCard, spółka specjalizująca się w rozliczaniu transakcji kartami płatniczymi, zamierza skoncentrować się na świadczeniu usług dla banków, planuje też wejść na rynki krajów Europy Środkowej

- poinformował w środę Antonio Carlos Rocha wiceprezes GTech, właściciela PolCardu.

Pod koniec lutego fundusz Innova Capital i GTech Holdings Corp. kupiły 99,7 proc. akcji PolCardu od polskich akcjonariuszy spółki za 60 mln USD. GTech ma 62,8 proc. akcji a Innova 36,9 proc. Reszta akcji, czyli 0,3 proc. pozostanie w rękach Związku Banków Polskich. Umowa przejęcia wchodzi w życie 29 maja.

"W najbliższym czasie zamierzamy skoncentrować nasze wysiłki na obsłudze sektora bankowego. Uważam, że możemy stać się wiodącym partnerem dla banków i instytucji finansowych w świadczeniu usług rozliczeniowych. Tutaj tkwi główna wartość spółki" - powiedział Rocha.

Dodał, że nowi akcjonariusze PolCardu uzgodnili wejście spółki na rynki innych krajów regionu, Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy i Węgier. Polska ma zostać centrum, z którego kierowana będzie ekspansja na rynki ościenne.

Rocha nie powiedział ile akcjonariusze zamierzają zainwestować w rozwój spółki.

"Poziom inwestycji będzie zależał od aktualnych potrzeb. Na razie nie mamy sprecyzowanej sumy, jaką zainwestujemy" - dodał.

Wiceprezes GTech zapewnił jednocześnie, że koncentracja na usługach dla sektora bankowego nie oznaca zaniechania rozwoju usług, które PolCard świadczy obecnie.

"Oferowane dotychczas przez PolCard usługi zostaną utrzymane, a niektóre z nich, jak ładowanie kart do komórkowych telefonów typu pre-paid, czy uiszczanie opłat za rachunki zostaną rozwinięte" - powiedział.

Krzysztof Kulig z Innova Capital, odpowiedzialny za transakcję kupna PolCardu, powiedział PAP po konferencji, że PolCard zamierza zwiększyć w roku 2003 przychody o 10 proc. z 60 mln USD zanotowanych w 2002 roku.

Dotychczasowymi głównymi udziałowcami PolCardu były Pekao SA (29,7 proc.), Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA (19,8 proc. ), Bank Millennium (19,8 proc.), Orbis SA (9,9 proc. ), Kredyt Bank (9,9 proc.), Bank Gospodarki Żywnościowej SA (9,9 proc.).

Orbis sprzedał posiadane przez siebie 9,9 proc. akcji Polcardu za 9,9 mln USD. Bank Pekao sprzedał 29,7 proc. spółki za 17,8 mln dolarów. Bank Millenium i BPH PBK sprzedały swoje pakiety po 9,8 proc. za 11.8 mln dolarów każdy.

Gtech ma opcję na odkupienie pozostałych akcji od funduszu Innova. Kulig powiedział, że fundusz będzie chciał skorzystać z prawa odsprzedaży po 4-6 latach.

PolCard zajmuje się rozliczaniem i autoryzacją transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Udział spółki w rynku obsługi transakcji szacowany jest na 70 proc.

PolCard rozliczył w 2002 roku 64,5 mln transakcji, czyli o 34 proc. więcej niż w 2001 roku, o łącznej wartości 9,35 mld zł, czyli o 16 proc. większej niż w 2001 roku.

PolCard obsługuje około 69.311 punktów sprzedających przy wykorzystaniu kart płatniczych.

Wartość transakcji dokonanych przy użyciu kart, rozliczonych przez PolCard, wzrosła w pierwszym kwartale 2003 roku o 7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2002 roku, do 2,24 mld zł.

Liczba transakcji w sieci PolCardu wyniosła 17,2 mln, czyli wzrosła o ponad 22 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Ilość kart wyemitowanych przez polskie banki szacowana jest na 16,5 mln.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)