Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska zaskarżyła fuzję UniCredit z HVB

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej fuzji UniCredit z HVB.

Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej fuzji UniCredit z HVB.

Resort skarbu poinformował, że "MSP podejmując decyzję o skierowaniu skargi do ETS działało w celu zapewnienia maksymalnej konkurencyjności sektora usług bankowych w Polsce, opierając się o pogłębioną analizę prawną oraz ekonomiczną decyzji Komisji Europejskiej".

Ministerstwo Skarbu Państwa uważa, że KE oceniając wpływ fuzji Unicredit i HVB na polski rynek nieprawidłowo zdefiniowała pewne rynki produktowe oraz skutek połączenia na stan konkurencji w Polsce.

"Skarga wskazuje także na sprzeczność stanowiska KE wobec polskiego rynku usług bankowych. Warto zauważyć, że w raporcie przedakcesyjnym w 2002 roku KE stwierdziła, iż rynek bankowy w Polsce charakteryzuje wysoki stopień koncentracji. Tymczasem po trzech latach od zgłoszenia tej opinii KE wyraziła zgodę na dalszą koncentrację rynku w postaci połączenia Pekao i BPH" - napisano w komunikacie MSP.

Resort skarbu poinformował ponadto, że sekretarz stanu w MSP uprzedził w ubiegłym tygodniu dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. konkurencji KE Philipa Loewe o zamiarze skorzystania przez Polskę z prawa złożenia skargi do ETS.

"W najbliższych dniach spodziewane jest spotkanie przedstawicieli MSP i KE" - napisano w komunikacie.

18 października Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez włoski bank UniCredito Italiano SpA niemieckiego banku Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w poniedziałek resort skarbu miał przekazać Komisji Europejskiej odpowiedź na jej drugi list w sprawie fuzji banków Pekao SA i BPH.

Konsekwencją zmian właścicielskich w akcjonariacie HVB może być fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA i BPH. UniCredit ma 52,9 proc. akcji Pekao SA, drugiego co do wielkości polskiego banku, a HVB miał 71,2 proc. akcji trzeciego na polskim rynku - Banku BPH.

MSP nie chce zgodzić się na fuzję dwóch polskich banków, powołując się na art. 3 umowy prywatyzacyjnej banku Pekao. UniCredit zobowiązało się, że tak długo jak będzie posiadało przynajmniej 10 proc. akcji Pekao SA, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio zaangażowane w Polsce w działalność konkurencyjną do jakiejkolwiek działalności gospodarczej prowadzonej przez Pekao SA.

Włoski inwestor jest zdania, że umowy nie złamał, ponieważ nie zamierza prowadzić działalności konkurencyjnej, tylko połączyć oba polskie banki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)