Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poważne osłabienie szwajcarskiego franka

0
Podziel się:

Szwajcarski frank mocno osłabił się w środę do euro i spadł do poziomu najniższego od 2,5 roku, z powodu komentarzy przedstawiciela Europejskiego Banku Centralnego - informują dealerzy.

Axel Weber, członek Rady Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że bank nie zdecydował, aby zakończyć podwyższanie stóp procentowych w strefie euro w grudniu 2006.

"Nie było decyzji, aby zakończyć proces normalizacji (stóp procentowych) pod koniec tego roku" - powiedział dziennikarzom Weber.

Komentarze Webera są sygnałem dla rynków, że EBC będzie też rozważał sprawę podwyżek stóp procentowych w eurolandzie w przyszłym roku.

Przed wypowiedzią członka EBC inwestorzy oceniali, że bank strefy euro zakończy serię podwyżek stóp procentowych po dwóch jeszcze podwyżkach do grudnia tego roku, a benchmarkowa stopa procentowa wzrośnie z obecnych 3,00 proc. do 3,50 proc.

Szwajcarski bank centralny, który podwyższył swoją benchmarkową stopę procentową o 25 pkt. bazowych w czerwcu, prawdopodobnie zdecyduje się na taki sam ruch podczas posiedzenia 14 września.

"Wszystko to +pomaga+ w osłabieniu franka" - powiedział Eric Andermatt, trader walutowy w Bank Hoffman AG w Zurychu.

"Jeśli nadal będziemy mieć silne euro do franka, to szwajcarski bank centralny może podwyższyć stopy w przyszłym tygodniu nie o 25, ale o 50 pkt. bazowych" - dodał.

Frank spadł w środę do euro nawet do 1,5849 wobec 1,5817 we wtorek.

Waluta Szwajcarów osłabiła się też do dolara, do 1,2390 wobec 1,2345 we wtorek.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)