Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczki będą bardziej bezpieczne. Tak chciało PO

0
Podziel się

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy przekazującej KNF kontrolę nad SKOK-ami.

Pożyczki będą bardziej bezpieczne. Tak chciało PO
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bDJDjXyt

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy przekazującej Komisji Nadzoru Finansowego kontrolę nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi. Trybunał orzekł, że KNF może nadzorować SKOK-i - podaje TVN CNBC.

aktualizacja 16.06

Sędziowie stwierdzili jednak, że dwa z wprowadzanych przez ustawę Platformy przepisy są niezgodne z Konstytucją, ale nie są nierozerwalnie związane z resztą treści wpisanych w nowe prawo i można wprowadzić w życie niezakwestionowane przepisy.

bDJDjXyv

Ustawę o nadzorze nad SKOK-ami skierował do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze prezydent Lech Kaczyński O zawetowanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego apelowało do niego Forum Związków Zawodowych. Zdaniem Forum, ustawa stanowi zagrożenie dla stabilności systemu SKOK-ów i uniemożliwia tym instytucjom konkurowanie na rynku usług finansowych; ustawa jest korzystna wyłącznie dla sektora banków komercyjnych.

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy PO spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe stały się w Polsce istotnym elementem systemu finansowego. Mają ok. 1,9 mln członków oraz aktywa przewyższające 8 mld złotych.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m40765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skok-i;zadaja;informacji;od;prezydenta,57,0,810297.html) *SKOK-i żądają informacji od prezydenta * Chodzi o udostępnienie opinii, na podstawie których Bronisław Komorowski ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy o SKOK z konstytucją. _

Według autorów nowego prawa, wzrostowi aktywów SKOK-ów oraz zakresu działalności kas nie towarzyszyły konieczne zmiany w przepisach zmierzające np. do systemowego uregulowania zagadnień związanych z nadzorem nad działalnością finansową kas.
_ Nadzór nad bezpieczeństwem środków zgromadzonych w kasach pozostał nadzorem koleżeńskim, sprawowanym przez Kasę Krajową, przy oczywistym konflikcie interesów (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są udziałowcami instytucji nadzorującej) _ - czytamy w uzasadnieniu.

bDJDjXyB

Ustawa zmierza m.in. do wprowadzenia publicznego nadzoru państwowego nad środkami zgromadzonymi w SKOK-ach. Kompetencje nadzorcze zostaną przesunięte z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego.

bDJDjXyW
KOMENTARZE
(0)