Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki w polsce
24.10.2012 07:46

Przelewy będą szybsze. Dzięki nowemu prawu

Banki miały rok czasu, by dostosować się do nowych regulacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bedo/Dreamstime)

Wypłacając pieniądze za granicą, od dzisiaj od razu dowiemy się, po jakim kursie nastąpi przewalutowanie. To jedna ze zmian, jakie wprowadza ustawa o usługach płatniczych. Prawo wprowadzające unijną dyrektywę weszło w życie rok temu, ale banki miały czas na dostosowanie się do nowych regulacji.

Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich wyjaśnia, że klienci banków dostaną garść nowych informacji. - _ Klient będzie otrzymywał więcej informacji niż otrzymywał dotychczas, np. w kwestii opłat i prowizji i stosowanych kursów walutowych. Przy wypłacie gotówki z bankomatu za granicą będziemy otrzymywać także informację po jakim kursie dokonano przewalutowania operacji w danym kraju _ - powiedział Widawski.

Prawo nakazuje też sprawne przekazywanie pieniędzy na rachunek odbiorcy przelewu. - _ Doprecyzowane będą także kwestie związane z czasem realizacji transakcji płatniczych. Będzie stosowana tzw. zasada _d plus jeden", czyli realizacja transakcji polecenia przelewu powinna być zrealizowana najpóźniej do końca następnego dnia od dokonania zlecenia płatniczego" - stwierdził ekspert ZBP.

Analityk Xelionu Piotr Kuczyński wskazuje jednak, że w Polsce już od dłuższego czasu większość banków sprawnie przelewa pieniądze na konta swoich klientów. - _ W tej chwili wszystkie przelewy w zasadzie są realizowane przez system Elixir. To są trzy sesje w ciągu dnia i jeżeli ktoś zapłaci rano, to wieczorem ten drugi ktoś ma pieniądze. Może nawet w południe mieć te pieniądze. Jeżeli ktoś zapłaci po południu, to wtedy te sesje Elixiru są tak ułożone, że być może dopiero w południe lub rano w drugim banku dostaniemy pieniądze _ - wyjaśnił Kuczyński.

Eksperci podkreślają, że są kraje unijne, w których wprowadzenie dyrektywy oznacza spore zmiany. W niektórych państwach, zanim zmieniono w nich prawo, na przelew trzeba było czekać kilka dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Klienci banków zyskają na przelewach. Wkrótce nowe regulacje Dotychczas nie było gwarancji, że przelew dojdzie do odbiorcy w jeden dzień.
Zabużanie wygrali w Trybunale. Zapłacimy... TK uznał za sprzeczny z konstytucją jeden artykułów ustawy o rekompensatach za mienie pozostawione na Kresach.
Aborcja będzie możliwa? Jest projekt ustawy Projekt klubu SLD dopuszcza przerywanie ciąży do 12 tygodnia. Po tym terminie aborcja byłaby możliwa tylko w trzech przypadkach.
Tagi: banki w polsce, przelewy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz