Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przewalutowanie kredytu? Pawlak radzi

0
Podziel się:

- Kredytobiorcy nie powinni reagować nerwowo na wzrost kursu franka szwajcarskiego wobec złotego - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Przewalutowanie kredytu? Pawlak radzi
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - Kredytobiorcy nie powinni reagować nerwowo na wzrost kursu franka szwajcarskiego wobec złotego _- powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Przekonywał, by nie spieszyć się z przewalutowaniem kredytu.

Jego zdaniem w perspektywie długookresowej jest to korzystniejsze rozwiązanie. Bank centralny Szwajcarii pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian frank wyraźnie drożeje wobec innych walut. Około godz. 15 kosztował około 3,30 zł.

_ - Zachęcam do tego, by nie reagować nerwowo i nie spieszyć się z pomysłami na przewalutowanie czy inne takie doraźne rozwiązania _ - mówił Pawlak. Wicepremier uważa, że należy policzyć różnicę w kosztach spłaty przy oprocentowaniu franka i złotego czy euro.

_ - Wtedy może okazać się, że - biorąc pod uwagę procent tzw. składany, w horyzoncie 20-30 lat, nawet przejściowo jest wyższy kurs franka szwajcarskiego, może być korzystniejszy niż zamiana waluty _ - tłumaczył. Dodał, że za kilka miesięcy może nastąpić zmiana trendu i frank może się osłabić.

Według Pawlaka, należy się spodziewać - w perspektywie kilkunastu lat - że złoty będzie się umacniał. _ - W tym kontekście trzeba przeliczyć jakie są koszty raty oprocentowania na frankach, a jakie w złotych, szczególnie po podwyżkach stóp procentowych. Wtedy okaże się, że lepiej nie kombinować i pozostać przy franku _ - powiedział.

Jak zauważył wicepremier, spłata kredytu w walucie (we franku) może być korzystniejsza, jeżeli nie wystąpi _ element nierzetelności _ banku w stosunku do klienta. Pawlak nawiązał do instytucji tzw. spreadu czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży walut. Jak podkreślił w niektórych bankach, sięga on nawet 12 proc., a to - jak powiedział Pawlak - nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Pawlak wyjaśnił, że wysoka cena franka jest problemem także dla samej Szwajcarii. _ - Tak wysoki kurs tej waluty niszczy międzynarodową konkurencyjność. Szwajcarzy w takiej sytuacji nie mają możliwości skutecznie sprzedawać swoich towarów _ - mówił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85570.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sila;franka;to;problem;takze;dla;nas,22,0,852246.html) "Siła franka to problem także dla nas" Prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey podkreślała, że siła franka szwajcarskiego może powodować kłopoty nie tylko dla polskich kredytobiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;ucieczka;od;franka;sie;nie;oplaca,177,0,844465.html) Zwoliński: Ucieczka od franka się nie opłaca Groźba plajty Grecji, do tego bunt Arabów i od razu raty kredytów są jak jojo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)