Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karty płatnicze
28.05.2013 11:23

Raport NBP. Polacy rozliczają gotówką 8 na 10 transakcji

Sprawdź, jakie wnioski płyną z raportu NBP pod tytułem Zwyczaje płatnicze Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyfloor/iStockphoto)

Chociaż 77 procent dorosłych Polaków ma rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a 66 procent kartę płatniczą, to w 82 procent transakcji detalicznych króluje gotówka - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego _ Zwyczaje płatnicze Polaków _.

Raport przedstawia wyniki pierwszego w Polsce badania zwyczajów płatniczych, przeprowadzonego z użyciem tzw. dzienniczków płatności. Według banku centralnego metoda ta najbardziej precyzyjnie pokazuje, jaki jest rzeczywisty stan korzystania z instrumentów i usług płatniczych.

_ - Z badań NBP wynika, że 77 proc. dorosłych Polaków posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku lub SKOK, a 66 proc. kartę płatniczą. Aż 87 proc. wynagrodzeń w Polsce wypłacana jest przelewem na konto osobiste. Badania potwierdzają, że wśród form dokonywania płatności nadal króluje gotówka - to aż 82 proc. wszystkich płatności detalicznych Polaków _ - podał NBP w opublikowanym dziś komunikacie.

Zgodnie z badaniami NBP w przypadku 16,5 proc. transakcji użyto kart, a w 1,6 proc. przelewu. _ - Warto odnotować, że 25 proc. Polaków posiadających kartę płatniczą w ogóle nimi nie płaci w sklepach, ponieważ płatność gotówką jest dla nich wygodniejsza. Badania pokazują także, że 50 proc. płatności jest dokonywanych w małych sklepach spożywczych, sklepach osiedlowych, kioskach i bazarach, a tylko 18 proc. w supermarketach i hipermarketach spożywczych _ - napisano.

Płatności o wartości do 20 zł stanowią 42 proc. wszystkich transakcji ogółem, a średnia wartość płatności detalicznej gotówką wyniosła 38 zł. Średnia wartość zapłaty kartą zbliżeniową wyniosła 25 zł, kartą debetową 89 zł, kartą kredytową 132 zł, a przelewem 164 zł. W raporcie wskazano, że w przypadku 53 proc. płatności dostępna była możliwość dokonania transakcji kartą, ponieważ były one akceptowane w danych sklepach.

_ - W przypadku płatności dokonywanych w małych sklepach spożywczych, osiedlowych, kioskach i bazarach tylko 33 proc. z nich można było regulować kartami. W supermarketach i hipermarketach spożywczych odsetek ten rośnie aż do 87 proc. _ - zaznaczono.

W raporcie wskazano, że podobne badania zostały dotychczas przeprowadzone przez ekonomistów sześciu banków centralnych na świecie: Oesterreichische Nationalbank, Deutsche Bundesbank, Bank of Canada, Magyar Nemzeti Bank, De Nederlandsche Bank i Reserve Bank of Australia.

_ - Gotówka dominuje we wszystkich opisywanych krajach, poza Kanadą, ale jest najpowszechniejszym instrumentem płatniczym pod względem liczby transakcji we wszystkich krajach. Pod względem wartościowej struktury płatności gotówka w paru wysokorozwiniętych krajach ma już mniejszy udział niż łącznie płatności kartami _ - zauważył NBP.

Z porównania Polski z innymi krajami wynika ponadto, że we wszystkich przypadkach karty debetowe mają większy udział niż karty kredytowe, a w niektórych krajach karty debetowe wyraźnie dominują pod względem liczby płatności wśród kart płatniczych. W wielu krajach gotówka dominuje w płatnościach w małych sklepach spożywczych, natomiast na stacjach benzynowych bardzo często dominują płatności kartami.

_ - W niektórych krajach polecenie przelewu i transakcje w bankowości internetowej mają bardzo duży udział w wartościowej strukturze płatności _ - dodano.

NBP wyjaśniło, że badanie dzienniczkowe jest bardzo dokładną metodą zbierania danych dotyczących zwyczajów płatniczych. Polega ono na szczegółowym rejestrowaniu w dzienniczkach płatności wszystkich wydatków i transakcji dokonywanych przez respondentów w ciągu trzech kolejnych dni. Badanie w Polsce przeprowadzono na 1000-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w październiku i listopadzie 2011 r. oraz styczniu 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Domy czy mieszkania? Tak żyją Polacy GUS na zlecenie Brukseli przebadał warunki w jakich mieszkają Polacy. Oto wyniki.
W tej dziedzinie banki mają się czym chwalić Już blisko 19,8 miliona Polaków korzysta z bankowości internetowej. Widać jednak zagrożenia.
Prześwietlili konta i kieszenie Polaków. Oto nasz portret Deutsche Bank przeanalizował, co robimy z pieniędzmi. Wnioski nie napawają optymizmem.
Tagi: karty płatnicze, polacy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz