Notowania

kryzys w grecji
13.03.2012 18:30

Rating Grecji. Fitch zmienia oceny

Agencja Fitch zmienia zdanie. Eksperci ujawniają co będzie się działo z gospodarką bankruta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(action press/East News)

Agencja ratingowa Fitch podniosła rating Grecji do poziomu B-. Oznacza on _ ograniczoną niewypłacalność _. Produkt krajowy brutto Grecji będzie w tym roku niższy niż w niektórych krajach rozwijających się i państwach o gospodarkach wschodzących - pisze tymczasem niemiecki dziennik _ Financial Times Deutschland _, powołując się na wyliczenia monachijskich ekspertów.

Aktualizacja 18:50

Decyzja agencji Fitch jest związana z przeprowadzeniem przez Grecję restrukturyzacji jej długu poprzez wymianę obligacji posiadanych przez prywatnych inwestorów.Nota B- oznacza najniższy poziom papierów o charakterze wysoce spekulacyjnym.

Taki status przyznano obligacjom emitowanym zgodnie z prawem greckim, podczas gdy jeszcze niższy status C zachowano dla tych papierów Grecji, które podlegają prawu obcemu.

Jednocześnie Fitch zachował dla Grecji perspektywę stabilną. Ateny przeprowadziły ostatnio restrukturyzację tej części długu publicznego, która znajdowała się w portfelach prywatnych inwestorów. Instytucje finansowe posiadające łącznie 85,8 proc. greckich obligacji na sumę 177 miliardów euro, regulowanych przez prawo greckie, zgodziły się na tę wymianę.

W przypadku obligacji regulowanych przez prawo obce (29 miliardów euro) udział w programie wymiany wyniósł 69 proc.

Wartość nowych obligacji będzie o 53,5 proc. niższa; w sumie - z uwagi na niższe oprocentowanie i dłuższy okres zapadalności - prywatni inwestorzy stracą ok. 74 proc. Zadłużenie Grecji zmniejszy się w ten sposób o ponad 105 miliardów euro.

Wymiana obligacji była jednym z warunków uzyskania drugiego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej od UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego (130 mld euro), bez której Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo. Po wyemitowaniu nowych obligacji w poniedziałek oczekiwano podniesienia noty Grecji przez agencje ratingowe.

Grecja jak Bangladesz?Produkt krajowy brutto Grecji będzie w tym roku niższy niż w niektórych krajach rozwijających się i państwach o gospodarkach wschodzących - pisze niemiecki dziennik Financial Times Deutschland, powołując się na wyliczenia monachijskich ekspertów.

Według gazety analitycy Instytutu Badań nad Gospodarką ifo w Monachium szacują, że pod względem wielkości PKB Grecję prześcigną w 2012 r. takie państwa, jak Peru i Wietnam - pod warunkiem, że recesja w Grecji nie będzie głębsza niż minus 2 proc. PKB.

_ Jeśli dojdzie do naprawdę dramatycznej recesji na poziomie 8 proc., to przed Grecję wysunąć się mogą również Bangladesz i Chile _ - powiedział _ FTD _ Steffen Elstner z instytutu ifo. Jeszcze w 2009 r. Grecja zajmowała 35. pozycję w światowym rankingu PKB, a w 2011 r. pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj znalazł się na 40. miejscu, za Ukrainą i Singapurem.

Jak pisze _ FTD _, utrzymująca się recesja jest konsekwencją realizacji przez rząd w Atenach programu drastycznych oszczędności, który - według wyliczeń banku Berenberg - doprowadził do ograniczenia deficytu budżetowego o 11,5 proc. w latach 2010-2011. _ To bezprecedensowy wyczyn wśród krajów OECD, ale bez precedensu jest też spowodowany przez tę politykę upadek gospodarki _ - pisze niemiecki dziennik.

_ Niektórzy eksperci obawiają się, że PKB Grecji skurczy się w 2012 r. nawet o 8 proc. po prognozowanej 6,5-procentowej recesji w 2011 r. _ - pisze _ FTD _.

Czytaj w Money.pl
Grecy dostaną pomoc finansową. Ostatni warunek MFW ma wyłożyć na pakiet pomocowy 18 miliardów euro. Zobacz, ile ma zapłacić Unia Europejska.
Dziś ostateczna decyzja. Stawką 130 mld euro Za tydzień mija termin wykupu obligacji na kwotę 14 miliardów euro.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz