Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ratingi filii włoskiego UniCredit obniżone! Co z polskim udziałowcem?

0
Podziel się:

Macierzysty bank ma coraz mniejsze możliwości zapewnienia kapitału i wsparcia finansowego obu filii - głosi komunikat agencji.

Ratingi filii włoskiego UniCredit obniżone! Co z polskim udziałowcem?
(Photoshot /REPORTER)

Agencja ogłosiła tę wiadomość tuż po zamknięciu rynków. Obniżkę ratingów dotyczyła dwóch filii największego włoskiego banku na Słowacji i Kazachstanie. Rating Pekao SA został natomiast * *potwierdzony.

Długookresowa ocena depozytów UniCredit Bank Słovakia a.s. została obniżona do Baa2 z perspektywą stabilną z Baa1, zaś długookresowa ocena depozytów oraz papierów dłużnych kazachskiego ATF Bank do B1 z perspektywą stabilną z Ba3.

Komunikat agencji wskazuje w uzasadnieniu na mniejsze możliwości macierzystego banku UniCreditSpA do zapewnienia kapitału i wsparcia finansowego obu filii, gdyby miało okazać się potrzebne.

Decyzja jest konsekwencją wcześniejszej obniżki wyceny samego UniCredit o jeden stopień (A3 z perspektywą negatywną; C-/baa2 z perspektywą negatywną).

Równocześnie agencja potwierdziła rating Pekao SA - polskiej filii włoskiego banku: długookresową ocenę depozytów A2 z perspektywą negatywną, krótkookresową Prime-1 oraz ocenę samodzielnej siły finansowej na poziomie C- (w skali długofalowej baa1) z perspektywą stabilną.

UniCredit jest właścicielem 59 proc. udziałów Pekao, ale Pekao finansuje się z własnych źródeł. 16 listopada 2011 r. Moody's umieścił Pekao na liście obserwacyjnej.

_ - Jako filia Pekao jest stosunkowo niezależną operacją od jej macierzystej spółki, nie uzależnioną od finansowania przez nią, ma mocne samodzielne podstawy finansowe i poddana jest ścisłym regulacyjnym kontrolom wypłaty dywidend _ - zaznacza komunikat Moody's.

_ - Te względy powodują, że profil kredytowy Pekao jest częściowo odizolowany od presji, którym podlega macierzysta spółka banku, a ich skutkiem jest to, że ocena samodzielnej siły kredytowej Pekao potwierdzona jest na poziomie baa1, o jeden stopień wyżej niż ocena samodzielnej siły kredytowej UniCreditu baa2 _ - dodaje.

Komunikat zaznacza zarazem, że pomimo niezależności polskiej filii na obecnym etapie, dalsza znaczna oddolna presja na rating UniCreditu może mieć negatywny wpływ na samodzielną i długookresową wycenę Pekao.

W poniedziałek Moody's obniżył rating 26 krajowych banków włoskich, w tym dziesięciu banków o 1 stopień, ośmiu o 2 stopnie, sześciu o 3 i dwóch o 4 stopnie. W ocenie Moody's włoskie banki są szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu w strefie euro.

Czytaj więcej na temat ratingów banków w Money.pl
Obniżenie ratingów to "działanie przestępcze" _ - To agresja wobec Włoch, działających w tym kraju firm, wobec rodzin i obywateli - _ oburza się krajowy związek banków.
Pogrom na rynkach. Moody's obniża ratingi 26 banków Agencja zaczęła spełniać swoje groźby sprzed kilku miesięcy.
Grożą masową obniżką ratingów Włosi, Francuzi i Brytyjczycy drżą. Ale nie tylko oni. Na czarnej liście jest także 114 europejskich banków.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)