Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekomendacja T ułatwi dostęp do kredytu

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała złagodzenie rekomendacji T, na podstawie które obliczana jest zdolność kredytowa.

Rekomendacja T ułatwi dostęp do kredytu
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak (na zdjęciu) wyjaśnia, że stali klienci banków będą mogli dostać wyższy kredyt bez dodatkowych zaświadczeń. - _ Przechodzimy na metodę uproszczoną dla klientów, którzy ubiegają się o kredyt. Jeżeli przychodzą do banku po raz pierwszy do dwóch przeciętnych wynagrodzeń, czyli do kwoty siedmiu tysięcy i trzystu złotych. Jeżeli jest to klient znany bankowi, posiada w nim rachunek przez okres sześciu miesięcy, wtedy jest to kwota jedenastu tysięcy. Jeżeli klient posiada w banku rachunek przez okres dwunastu miesięcy, wtedy są to dwadzieścia dwa tysiące złotych, jeżeli chodzi o możliwość udzielenia pożyczki _- tłumaczy Andrzej Jakubiak.

Wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak wyjaśnia, że uproszczone sprawdzanie wypłacalności klienta banku oznacza, że nie będzie musiał przynosić wielu dokumentów, bez których nie dostanie pożyczki.

- _ Odchodzimy od przesławnych zaświadczeń na rzecz oświadczeń składanych w odpowiedniej formie przez klientów. Oczywiście bank będzie musiał weryfikować historie kredytową klienta w oparciu o dostępne bazy informacji kredytowej, w szczególności bazy informacji międzybankowych - _ tłumaczy Wojciech Kwaśniak.

Z rekomendacji T zostaną wyłączone kredyty brane na zakup papierów wartościowych.
KNF ma nadzieję, że proponowane zmiany zachęcą do zaciągania pożyczek bankach, zamiast w instytucjach nieregulowanych, które kredyty przyznają każdemu chętnemu.
Komisja chce, aby większość nowych przepisów weszła w życie od kwietnia przyszłego roku. KNF zapowiada też, że na przełomie października i listopada przedstawi proponowane zmiany w rekomendacji S, która reguluje zasady udzielania kredytów hipotecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Podwyżki w bankach. Zobacz, co drożeje Nadchodzi jesienna fala podwyżek. Coraz częściej jesteśmy informowani o zmianach w bankowych cennikach.
Polacy uciekają do parabanków. Oto powody Liczba zaciągniętych pożyczek poza bankami rośnie błyskawicznie. To już pół miliona umów w ciągu pół roku.
Będzie łatwiej o kredyt? "To dobre zmiany" Modyfikacje Rekomendacji T i S są konieczne, bowiem po paru latach ich funkcjonowania ujawniły się dobre, ale także negatywne skutki ich obowiązywania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)