Notowania

banki
30.06.2009 16:31

Rekordowa część zysków zostaje w bankach

W systemie bankowym pozostanie 87,5 proc. zysku. W 2008 było to tylko 60,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

W 2009 r. kapitały własne polskiego sektora bankowego zostaną zasilone rekordową kwotą 11 mld 200 mln zł zł. Pieniądze te będą pochodzić z zysków wypracowanych w 2008 r. przez banki - wynika z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Oznacza to, że w systemie bankowym pozostanie 87,5 proc. zysku banków komercyjnych za 2008 r. - _ Działania akcjonariuszy są zgodne z rekomendacjami KNF dotyczącymi przeznaczenia zysku na wzmocnienie sektora _ - informuje urząd.

Zdaniem UKNF, właściciele działających w Polsce banków wykazali się odpowiedzialnością, uznając za priorytet wzmocnienie bazy kapitałowej. Według urzędu, podwyższenie funduszy własnych banków zwiększa stabilność całego krajowego sektora bankowego i jednocześnie umożliwia dalszy rozwój akcji kredytowej.

Komunikat podkreśla, powołując się na analizy UKNF, że aktualny poziom funduszy własnych polskiego sektora bankowego nie stwarza bezpośrednich zagrożeń dla funkcjonowania systemu finansowego. _ _

_ - Jednak biorąc pod uwagę trudne uwarunkowania zewnętrzne i wynikający stąd istotny wzrost ryzyka, od początku tego roku nadzór rekomenduje dalsze wzmocnienie bazy kapitałowej _ - czytamy.

Według urzędu, w sytuacji pogarszających się wskaźników makroekonomicznych, niestabilności rynków finansowych i zapotrzebowania gospodarki na kredyt, niezbędne jest utrzymanie bilansu kapitałowego banków na poziomie nie niższym niż przed podjęciem decyzji o podziale zysku za 2008 r.

UKNF informuje ponadto, że polityka dywidendowa banków w ostatnich latach ulega zmianie. Coraz większa część zysków przeznaczana jest na dalszy rozwój działalności, co - według urzędu - zasługuje na pozytywną ocenę. W 2007 r. banki komercyjne pozostawiły 44,2 proc. zysku z poprzedniego roku, w 2008 r. - było to 60,6 proc.

na zdj. szef KNF Stanisław Kluza

Tagi: banki, kapitał, knf, kluza, system, bankowy, inwestycje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz