Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin nominuje Elwirę Nabiulliną na szefa Banku Centralnego

0
Podziel się:

Decyzję o jej nominowaniu Putin ogłosił po spotkaniu z kandydatką i obecnym szefem banku Ignatjewem.

Rosja: Putin nominuje Elwirę Nabiulliną na szefa Banku Centralnego
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że zmierza zgłosić kandydaturę swej głównej doradczyni ds. gospodarczych Elwiry Nabiullinej na kolejnego szefa Banku Centralnego Rosji. Kadencja obecnego prezesa Siergieja Ignatjewa upływa w czerwcu.

49-letnia Elwira Nabiullina to była minister rozwoju gospodarczego w latach 2007-2012, w tym gdy rządem (w latach 2008-2012) kierował Władimir Putin. Po powrocie na fotel prezydencki Putin powołał na wysokie stanowiska w swojej administracji kilkoro bliskich współpracowników, w tym Nabiulliną.

Decyzję o jej nominowaniu Putin ogłosił po spotkaniu z kandydatką i obecnym szefem banku Ignatjewem.

Nabiullina zwróciła się do Putina z prośbą, by w przypadku zatwierdzenia przez parlament jej kandydatury na stanowisko szefa Banku Centralnego obecny prezes został jej doradcą.

_ - Ja też bym chciał o to poprosić _ - powiedział Putin, zwracając się do Siergieja Ignatjewa, któremu podziękował za pracę.

Putin musiał do 24 marca formalnie nominować następcę Ignatjewa, który odchodzi po 11 latach pracy, w ciągu których, jak pisze Reuters, Bank Centralny zbudował swą wiarogodność poprzez obniżenie inflacji do wskaźnika jednocyfrowego.

Agencja Associated Press pisze, że głosowanie nad kandydaturą Nabiullinej w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu, gdzie prokremlowska partia ma większość, będzie czystą formalnością.

Czytaj więcej w Money.pl
Członkini Pussy Riot wyjdzie na wolność? Jedna z dwóch członkiń zespołu Pussy Riot, odbywających karę dwóch lat więzienia za tzw. antyputinowską modlitwę, może zostać zwolniona przedterminowo.
Szok. Zlikwidują konta bankowe urzędnikom? Rosyjski parlament może zakazać urzędnikom posiadania kont w zagranicznych bankach. Projekt ustawy wniósł do Dumy Państwowej prezydent Władimir Putin.
Rosja walczy z wypaczaniem historii - _ Powinniśmy uczynić wszystko, aby pamięć o bitwie stalingradzkiej, prawda o niej nigdy nie wyblakły _- twierdzi Putin.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)