Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski nie wyklucza poparcia dla unii bankowej

0
Podziel się:

Zdaniem ministra finansów wspólny europejski nadzór nad bankami może być dla Polski pożądany.

Rostowski nie wyklucza poparcia dla unii bankowej
(Reporter)

Podczas gdy Euroland ogłosił przyspieszenie prac nad wspólnym nadzorem bankowym z udziałem EBC, Polska nie zmienia stanowiska. Jesteśmy wstępnie za, ale pilnujemy interesów państw goszczących banki-córki - tłumaczył minister finansów Jacek Rostowski.

Jak powiedział przebywający w Brukseli Jacek Rostowski, taki wspólny europejski nadzór Eurolandu _ może być nawet pożądany _ dla Polski i innych tzw. państw goszczących. Dodał, że państwa goszczące stanowią _ przytłaczają większość _ w UE (jest ich 21 na 27), a więc ich interesy muszą być brane pod uwagę w procesie tworzenia europejskiego nadzoru bankowego.

_ - Zawsze byliśmy za tym, aby uprawnienia nadzorów macierzystych były stopniowo przekazywane do nadzoru europejskiego. I organizacyjnie, i logistycznie jest na pewno lepiej, by nasz nadzór miał do czynienia tylko z jednym nadzorem zagranicznym _ - wyjaśnił.

_ - A co więcej taki nadzór europejski nie będzie tak bliski nadzorowanym instytucjom macierzystym. Nie będzie do takiego stopnia narodowy. Z punktu widzenia państw goszczących taka ewolucja jest pożądana _ - podkreślił.

Po spotkaniu eurogrupy komisarz ds. walutowych Olli Rehn ogłosił w nocy, że Komisja Europejską już _ w pierwszych dniach września _ przedstawi propozycję legislacyjną _ jednego mechanizmu nadzorującego _ banki Eurolandu z udziałem Europejskiego Banku Centralnego. To odpowiedź na decyzję przywódców Eurolandu na marginesie szczytu UE 28-29 czerwca. Dzisiaj temat był omówiony w gronie 27 ministrów finansów na posiedzeniu Ecofinu.

Polskie stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło - zapewnił Rostowski. Podkreślił, że cała propozycja służy ratowaniu unii monetarnej, co jest korzystne dla wszystkich państw UE. - _ Dla Polski i innych państw będących poza strefą euro rozpad strefy euro byłby katastrofą gospodarczą i także polityczną _ - powiedział.

Ostateczne stanowisko Polska określi jednak dopiero, kiedy będą znane szczegóły propozycji. _ - Wszytko będzie zależało od tego, jak to będzie wszystko zorganizowane w sytuacji, w której istniejący nadzór bankowy będzie musiał dzielić się uprawnieniami z EBC. Tu będziemy musieli bardzo dokładnie śledzić ewolucję _ - powiedział. Przypomniał, że do przyjęcia propozycji KE potrzebna będzie jednomyślna zgoda wszystkich 27 państw, a nie tylko Eurolandu.

Czytaj więcej w Money.pl
Fatalna prognoza. Kryzys potrwa jeszcze 20 lat? _ To czyste szaleństwo, by uzależniać rozwiązanie bieżącego kryzysu od sukcesu unii bankowej _ - twierdzi znany analityk.
Taki scenariusz to katastrofa dla Niemiec Jako nieodpowiedzialny ocenił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble list otwarty 160 ekonomistów, którzy skrytykowali m.in. decyzję o utworzeniu europejskiego nadzoru bankowego.
Rostowski: Wtedy wejdziemy do strefy euro - _ Do strefy euro przystąpimy w momencie, kiedy będzie ona na tyle naprawiona, że będziemy uważali, że takie przystąpienie Polski byłoby bezpieczne _ - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu Jacek Rostowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)