Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPP ostro tnie stopy. Kredyty będą tańsze?

0
Podziel się:

Stopy procentowe obniżono o 75 punktów bazowych. Tym samym główna stopa referencyjna spadła do 4,25 procent.

RPP ostro tnie stopy. Kredyty będą tańsze?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Stopy procentowe obniżono o 75 punktów bazowych. Tym samym główna stopa referencyjna spadła do 4,25 procent. To dobra wiadomość dla posiadających kredyty w złotych - ich oprocentowanie powinno się obniżyć. Natomiast niższe zyski może to oznaczać dla oszczędzających na lokatach bankowych.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zbieżna z wcześniejszymi oczekiwaniami analityków ankietowanych przez Money.pl, którzy oczekiwali, że na styczniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe o 50-75 pb. Obniżkę o 75 pb. zapowiadali przedstawiciele BGŻ, BZ WBK oraz Fortis Bank. Natomiast takiego kroku ze strony RPP nie wykluczaliśmy my oraz Xelion i Expander.

*Tak prognozowali analitycy *
L.p. Instytucja Skala redukcji
1. Invest Bank 50 pkt. baz.
2. BPH 50 pkt. baz.
3. Pekao 50 pkt. baz.
4. Millennium Bank 50 pkt. baz.
5. Xelion 50-75 pkt. baz.
6. Money.pl 50-75 pkt. baz.
7. Expander 50-75 pkt. baz.
8. BZ WBK 75 pkt. baz.
9. BGŻ 75 pkt. baz.
10. Fortis Bank 75 pkt. baz.

źródło: Money.pl* Spadają stopy, stanieją kredyty *

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że od listopada główna stopa referencyjna obniżyła się o 175 p.b. (w listopadzie redukcja wyniosła 25 p.b.. zaś w grudniu 75 p.b.). To dobra wiadomość dla posiadających kredyty w złotych. I tak w przypadku kredytobiorcy posiadającego kredyt w złotych w wysokości 300 tys. zł na 30 lat dzisiejsza obniżka będzie oznaczać spadek miesięcznej raty z 1950 do 1800 złotych.

Niestety jednak nie od razu. Banki najczęściej obniżają oprocentowanie kredytów z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Raport Money.pl
*RPP obniży stopy do 4,25 proc.? * Decyzja RPP w sprawie kolejnej redukcji stóp procentowych wydaje się przesądzona. Sporną kwestią pozostaje tylko jej skala. zobacz raport Money.pl

Kolejna redukcja stóp procentowych będzie miała natomiast negatywny wpływ na oprocentowanie depozytów bankowych. W najbliższym czasie można się spodziewać, iż z ofert banków znikną nie tylko tylko lokaty oferujące 9-10 proc. w skali roku, ale też te na poziomie 7-8 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)