Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd ma pomysł na odwróconą hipotekę

0
Podziel się

Osoby po 60. roku życia będą mogły przekazać swoje mieszkanie bankowi.

Rząd ma pomysł na odwróconą hipotekę
(Alex E. Proimos/CC/Flickr)
bDnqUTyZ

Osoby po 60. roku życia będą mogły przekazać swoje mieszkanie bankowi i otrzymać za nie pieniądze - albo w ratach, albo jako jednorazową wypłatę. Resort finansów przygotował projekt założeń do ustawy dającej taką możliwość.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos, ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym ma umożliwić osobom po 60. roku życia wykorzystanie kapitału zgromadzonego w posiadanej nieruchomości, o ile mają prawo własności albo wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W praktyce oznacza to, że starsze osoby otrzymają pod zastaw mieszkania pieniądze, bez konieczności płacenia rat. Bank odzyska należności po śmierci kredytobiorcy - ze sprzedaży lokalu.

bDnqUTzb

Jednocześnie kredytobiorca do śmierci zachowa prawo do nieruchomości. Na nieruchomości ustanowiona zostaje hipoteka na rzecz instytucji kredytującej. Takie rozwiązanie jest popularne w wielu krajach.

Takiego kredytu będą mogły udzielać wyłącznie banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, posiadające odpowiedni kapitał i podlegające nadzorowi finansowemu - wyjaśniła rzeczniczka. Resort chce jednocześnie chronić interesy korzystających z tej usługi finansowej zapewniając im szeroki dostęp do informacji - zarówno przed podpisaniem umowy, jak też w samej umowie.

Zdaniem resortu, w polskim prawie nie ma obecnie przepisów regulujących odwrócony kredyt hipoteczny. Banki nie mogą oferować takiej usługi, ponieważ brakuje mechanizmów zapewniających skuteczne i szybkie zaspokojenie ich roszczeń po śmierci kredytobiorcy.

bDnqUTzh

Kobos poinformowała, że na polskim rynku funkcjonuje instrument podobny do odwróconego kredytu hipotecznego, mający na celu wypłatę dożywotniej renty z nieruchomości. Jednak instytucje, które go oferują, nie podlegają nadzorowi finansowemu ani żadnym szczególnym regulacjom, w tym dotyczącym wyposażenia kapitałowego. Nie mają też obowiązku szczegółowego informowania klientów o oferowanym produkcie, co może utrudniać osobom starszym pełne zapoznanie się z ofertą oraz podjęcie świadomej decyzji.

Czytaj więcej o rynku mieszkaniowym
*Mali deweloperzy wracają na rynek? * Poprawa się sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Popyt ze strony klientów skłonił tam deweloperów do rozpoczęcia nowych inwestycji.
*Wracają kredyty na 120 proc. wartości mieszkania * Już cztery banki mają w ofercie kredyt na ponad 100 proc. wartości nieruchomości – ostatnio do grupy dołączył Alior Bank - informuje Open Finance.
*Coraz mniej promocji u deweloperów * Samochód za złotówkę, rabat cenowy lub komórka lokatorska gratis – w dalszym ciągu deweloperzy stosują takie zachęty dla kupujących mieszkania. Liczba promocji maleje jednak, bo sprzedaż mieszkań idzie deweloperom coraz lepiej.
*Ceny mieszkań z drugiej ręki staneły w miejscu * Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym kolejny miesiąc stoją w miejscu - tak wynika z najnowszej analizy serwisu nieruchomościowego Oferty.net i firmy doradczej Open Finance.
bDnqUTzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)