Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja poparła współpracę KNF z nadzorem UE

0
Podziel się:

Chodzi o przepisy dotyczące właściwego przepływu informacji i współpracy między Komisją Nadzoru Finansowego a europejskimi urzędami nadzorczymi.

Sejmowa komisja poparła współpracę KNF z nadzorem UE
(Liane Matrisch/Dreamstime.com)

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który przewiduje m.in. współpracę KNF z europejskimi urzędami nadzorującymi rynek finansowy.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował podczas pierwszego czytania projektu na posiedzeniu komisji finansów, że ma on na celu implementacje do prawa polskiego przepisów dyrektywy unijnej zwanej omnibusem. Kowalczyk tłumaczył, że chodzi o przepisy dotyczące właściwego przepływu informacji i współpracy między Komisją Nadzoru Finansowego a europejskimi urzędami nadzorczymi.

_ - Chodzi o sektor bankowy, kapitałowy, ubezpieczeniowy i emerytalny, a także współpracę między tymi organami _ - powiedział wiceminister. Dodał, że projekt zmierza do dalszej integracji nadzoru nad europejskimi rynkami finansowymi oraz zwiększa bezpieczeństwo obrotu na krajowym rynku finansowym.

Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak powiedział, że po kryzysie finansowym, który nastąpił w wyniku upadku Lehman Brothers, w UE powołano trzy organy nadzoru: dla banków, rynku kapitałowego, ubezpieczeń i funduszy emerytalnych. - _ W każdym z tych trzech organów uczestniczy KNF, zarówno na szczeblu decyzyjnym i operacyjnym. (...) Projekt sankcjonuje tę współpracę _ - wyjaśnił Jakubiak.

Wskazał, że współpraca ta kosztuje KNF z roku na rok coraz więcej, co wiąże się m.in. ze wzrostem składki na finansowanie tych instytucji, ale także z uczestniczeniem pracowników KNF w pracach tych organów. Szef Komisji podkreślił, że KNF odnosi z tej współpracy korzyści - poglądy KNF są reprezentowane i wykorzystywane w pracach unijnych organów nadzorczych.

Komisja finansów publicznych zdecydowała o skierowaniu projektu do podkomisji ds. instytucji finansowych. W uzasadnieniu projektu napisano, że dyrektywa, do której dostosowane mają być polskie przepisy, jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia integracji nadzoru w Europie, ma zapewnić _ faktycznie równe warunki uczestnictwa w rynku dla wszystkich podmiotów na szczeblu unijnym i odzwierciedlić coraz większą integrację rynków finansowych w Unii _. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rynku finansowego wobec kryzysu - podkreślono w uzasadnieniu.

Projektowane regulacje przewidują np. obowiązek powiadamiania właściwego europejskiego urzędu nadzoru przez Komisję Nadzoru Finansowego o niektórych działaniach, w szczególności o wydanych albo cofniętych zezwoleniach dotyczących wykonywania działalności na rynku finansowym, jak również o przypadkach odmowy wydania takiego zezwolenia.

Proponuje się też, że w niektórych przypadkach, wprowadzenie innych obowiązków informacyjnych na rzecz europejskich urzędów nadzoru. Np. chodzi o obowiązek informowania o przeszkodach prawnych, regulacyjnych i organizacyjnych, jakie napotykają fundusze inwestycyjne i domy maklerskie lub banki prowadzące działalność maklerską na terytorium państw niebędących członkami UE.

Ponadto w zakresie nadzoru skonsolidowanego projekt przewiduje, że KNF, na podstawie porozumień zawieranych z organami nadzoru państw członkowskich, będzie mogła przejąć zadania innego europejskiego organu albo delegować nań swoje zadania.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieudana akcja posła w obronie SKOK-ów Sejmowa komisja finansów publicznych skierowała przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach do nadzwyczajnej podkomisji.
Specjalna prokuratura ma ochraniać interesy UE Celem jest zapewnienie, że dochodzenia w sprawach, gdzie zagrożone są interesy UE, a więc środki z budżetu UE, będą skuteczne i zsynchronizowane.
Nowy, kluczowy organ Unii. Kto go rozliczy? Kraje spoza strefy euro, w tym Polska, nie będą miały prawa głosu. Jacek Rostowski się sprzeciwia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)