Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skrzypek: Banki nie powinny wypłacać dywidendy

0
Podziel się:

W 2008 roku zyski banków wyniosły 14 mld złotych.

Skrzypek: Banki nie powinny wypłacać dywidendy
(PAP/Tomasz Gzell)

Prezes Narodowego Banku Polskiego opowiada się za tym, by polskie banki zatrzymały zysk z 2008 roku, co wzmocniłoby ich bezpieczeństwo kapitałowe. Wcześniej niewypłacanie dywidendy sugerowała także Komisja Nadzoru Finansowego.


Prezes Skrzypek w wywiadzie dla _ The Wall Street Journal Polska _ - dodatek do _ Dziennika _podkreślił, że ubiegłoroczne, rekordowe zyski sięgające 14 miliardów złotych powinny zostać w bankach. Dodaje, że na taki krok zdecydowały się banki państwowe PKO BP, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska i Banku Gospodarstwa Krajowego. Zdaniem Sławomira Skrzypka banki kontrolowane przez państwo powinny w określonych warunkach nadawać rynkowi ton i zmuszać pozostałych uczestników do pewnych zachowań.

Raport Money.pl
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach. zobacz raport Money.pl

Szef polskiego banku centralnego zapowiada też, że NBP niedługo zaoferuje bankom komercyjnym możliwość zaciągania pożyczek pod zastaw papierów rządowych nominowanych w walutach obcych oraz obligacji komunalnych i korporacyjnych. Dodaje, że trwają prace nad nowymi narzędziami, które mają poprawić płynność. Chodzi o zestaw zabezpieczeń, jakie NBP będzie przyjmował od banków komercyjnych, udzielając im kredytu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)