Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Na urlopie zdecydowanie wolimy gotówkę od karty

0
Podziel się:

Ale karty uważamy za najbezpieczniejsze.

Sondaż: Na urlopie zdecydowanie wolimy gotówkę od karty
(flyfloor/iStockphoto)

Polacy uważają karty płatnicze za najbezpieczniejszą formę płatności, ale na wakacjach nie korzysta z nich około jedna trzecia ankietowanych - wynika z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie BZ WBK. Trzy czwarte badanych na urlop bierze gotówkę.

Za gotówką jako najbezpieczniejszym sposobem płacenia opowiedziało się 30 proc. ankietowanych, natomiast 32 procent wskazało karty. 19 proc. wskazało przelew bankowy, 13 proc. płatność przez internet; 7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Badanie przeprowadzono w dniach 24-29 maja na grupie 1082 dorosłych Polaków posiadających konto bankowe i kartę płatniczą.
Kiedy Polak jedzie na urlop, chętnie płaci kartą, ale nie rezygnuje z gotówki.

Na wakacjach za granicą z kart korzysta 69 proc. respondentów, a 29 proc. - nie. 72 proc. decyduje się na zabranie ze sobą gotówki, 27,5 proc. - nie bierze waluty ze sobą. Na wyjazdach zagranicznych karta jest najczęściej wykorzystywana do płacenia, rzadziej do podejmowania gotówki z bankomatów - wynika z badania.

Wśród powodów, dla których nie korzystają z karty za granicą, 48 proc. Polaków wskazało wysokie opłaty. 34 proc. obawia się o bezpieczeństwo takich transakcji, 29 proc. nie wie, czy może korzystać z karty za granicą, 29 proc. woli gotówkę, 26 proc. tłumaczy, że nie zna kursu wymiany walut przy płatności kartą.

Zdaniem psychologa prof. Janusza Czapińskiego, takie wyniki badań można wytłumaczyć tym, że Polacy są otwarci na nowinki i chętnie z nich korzystają, ale na ogół nie znają w pełni ich możliwości. Podobnie - w jego opinii - jestw przypadku usług finansowych.

_ - Korzystając z tych nowinek zachowują się trochę tak, jak ktoś, kto kupił sobie samochód i zaprzągł do niego konia - tak jakby nie wiedział, że są stacje benzynowe. Podobnie jest w całym obszarze zarządzania finansami osobistymi. Polacy mają niezwykle słabą orientację, co w ogóle można zrobić z kartą i jak zarządzać swoimi finansami i jeszcze na tym skorzystać _ - powiedział Czapiński.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec ubiegłego roku w Polsce w obiegu było około 33,4 mln kart płatniczych. W zeszłym roku wartość transakcji przeprowadzonych za pomocą kart sięgnęła około 77,6 mld zł. Średnia wartość takich transakcji to 110 zł.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)