Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sondaż: Na urlopie zdecydowanie wolimy gotówkę od karty

Sondaż: Na urlopie zdecydowanie wolimy gotówkę od karty

Fot. flyfloor/iStockphoto

Polacy uważają karty płatnicze za najbezpieczniejszą formę płatności, ale na wakacjach nie korzysta z nich około jedna trzecia ankietowanych - wynika z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie BZ WBK. Trzy czwarte badanych na urlop bierze gotówkę.

Za gotówką jako najbezpieczniejszym sposobem płacenia opowiedziało się 30 proc. ankietowanych, natomiast 32 procent wskazało karty. 19 proc. wskazało przelew bankowy, 13 proc. płatność przez internet; 7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Badanie przeprowadzono w dniach 24-29 maja na grupie 1082 dorosłych Polaków posiadających konto bankowe i kartę płatniczą.
Kiedy Polak jedzie na urlop, chętnie płaci kartą, ale nie rezygnuje z gotówki.

Na wakacjach za granicą z kart korzysta 69 proc. respondentów, a 29 proc. - nie. 72 proc. decyduje się na zabranie ze sobą gotówki, 27,5 proc. - nie bierze waluty ze sobą. Na wyjazdach zagranicznych karta jest najczęściej wykorzystywana do płacenia, rzadziej do podejmowania gotówki z bankomatów - wynika z badania.

Wśród powodów, dla których nie korzystają z karty za granicą, 48 proc. Polaków wskazało wysokie opłaty. 34 proc. obawia się o bezpieczeństwo takich transakcji, 29 proc. nie wie, czy może korzystać z karty za granicą, 29 proc. woli gotówkę, 26 proc. tłumaczy, że nie zna kursu wymiany walut przy płatności kartą.

Zdaniem psychologa prof. Janusza Czapińskiego, takie wyniki badań można wytłumaczyć tym, że Polacy są otwarci na nowinki i chętnie z nich korzystają, ale na ogół nie znają w pełni ich możliwości. Podobnie - w jego opinii - jest w przypadku usług finansowych.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
bank, karta, sondaż, konto, wakacje, gotówka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2010-06-17 17:23
Wielokrotnie dzwoniły domnie Panienie z różnych banków z propozycją nabycia karty kredytowej na wyjątkowo "korzystnych" warunkach. Jednak po dokładnym przeczytaniu
warunków i kilku prostych pytaniach z mojej strony nie były wstanie udzielić prostych odpowiedzi i same rezygnowały z dalszej kowersacji.
kryzysio
85.232.226.* 2010-06-16 15:04
Wydawanie paragonów w miejscowościach wczasowych to zjawisko występujące dość rzadko.