Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadł Pengab w październiku

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w październiku spadł o 1,3 pkt., do 25,3 pkt. - poinformował w środę instytut Pentor.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w październiku spadł o 1,3 pkt., do 25,3 pkt. - poinformował w środę instytut Pentor, badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

"1,3 pkt. to niewielki, kosmetyczny spadek, który po wyeliminowaniu czynników sezonowych wskazuje, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z łagodnym trendem wzrostowym w sektorze bankowym" - powiedział w środę Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora na konferencji Związku Banków Polskich.

"Mimo spadku wartości wskaźnika, koniunktura w placówkach bankowych utrzymuje się w łagodnym trendzie wzrostowym. Warto dodać, że w tym samym okresie ubiegłego roku Pengab obniżył się o 4 pkt." - napisał Pentor w komunikacie.

Indeks Pengab w październiku 2002 roku wynosił 16,6 pkt. Indeks Pengab spadł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 22,4 pkt. do 22,1 pkt., z przewagą kapitału krajowego spadł z 26 pkt. do 24,4 pkt., w bankach giełdowych spadł z 20,7 pkt. do 20,4 pkt., a w bankach spółdzielczych spadł z 36 pkt. do 35 pkt.

Spadł także wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek - z 45,8 pkt. do 43,8 pkt. Wskaźnik ten był o 15 pkt. wyższy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

"W warstwie ocen cząstkowych placówki sygnalizują niewielkie zmiany na rynkach depozytowych, zarówno złotowych jak i walutowych, mniejszą podaż kredytów gospodarczych, przy wzroście mieszkaniowych, spadek popytu na wszystkie papiery wartościowe" - napisał Pentor.

"Nadal wzrasta liczba nowo otwieranych rachunków osobistych, ale też kredytów nieregularnych" - dodał.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 43 proc. placówek, co oznacza 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 38 proc. placówek (spadek o 7 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem), a podmiotów gospodarczych rosły w 41 proc. placówek (o 2 pkt. proc. więcej w porównaniu z wrześniem).

Lokaty terminowe rosły w październiku w 37 proc. placówek (wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem), w segmencie gospodarstw domowych rosły w 29 proc. placówek, czyli było to o 2 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem, a podmiotów gospodarczych rosły w 34 proc. placówek (8 pkt. proc. więcej niż we wrześniu). Lokaty terminowe spadły ogółem w 38 proc. oddziałów, takiej samej liczbie jak przed miesiącem.

Wkłady na walutowych rachunkach bieżących rosły w październiku w 30 proc. placówek, co oznacza wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem. Wkłady w tym segmencie na rachunkach ludności rosły w 31 proc. placówek (2 pkt. proc. więcej niż we wrześniu), a podmiotów gospodarczych rosły w 24 proc. placówek (3 pkt. proc. więcej niż we wrześniu). Malały natomiast ogółem w 24 proc. placówek (7 pkt. proc. więcej niż we wrześniu).

Depozyty walutowe terminowe rosły w 39 proc. placówek (9 pkt. proc. więcej niż we wrześniu), malały w 15 proc. placówek (5 pkt. proc. mniej niż we wrześniu), a nie uległy zmianie w 46 proc. placówek (4 pkt. proc. mniej niż we wrześniu).

Akcja kredytowa rosła w październiku w 64 proc. placówek bankowych (spadek o 4 pkt. proc. wobec września), a w 19 proc. malała (wzrost o 5 pkt. proc.). Nie zmieniła się w 17 proc. placówek, co oznacza spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Kredyty walutowe rosły w 26 proc. placówek (wzrost o 5 pkt. proc. wobec września), malały w 37 proc. (spadek o 5 pkt. proc.) a nie zmieniły się w 37 proc. placówek (tak jak przed miesiącem).

W warstwie prognoz pogorszyły się oczekiwania dotyczące wszystkich rynków depozytowych z wyjątkiem terminowych lokat walutowych.

"Nieco mniejsze są również oczekiwania dotyczące wzrostu akcji kredytowej, chociaż nadal utrzymują się na wysokim poziomie" - napisał Pentor.

Pentor pytał dodatkowo bankowców o ocenę idei połączenia PKO BP z PZU i stworzenia Polskiej Grupy Kapitałowej. Pomysł ten aprobuje 28,5 proc., nie aprobuje go 34 proc. badanych, zaś 37,5 proc. twierdzi, że jest to pomysł taki sobie, ani dobry ani zły.

"Charakterystyczne, że idea stworzenia PGK częściej jest oceniana jako dobra przez respondentów z banków z przewagą kapitału zagranicznego (36 proc.) niż krajowego (26 proc.) i banków spółdzielczych (18 proc.)" - napisał Pentor. (PAP)

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)