Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy nie wzrosły, ale i nieprędko spadną

0
Podziel się:

RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Stopy nie wzrosły, ale i nieprędko spadną
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła rynku i, podobnie jak w lipcu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów zgodnie oczekiwało utrzymania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w sierpniu. Ich zdaniem, maksymalnie jedna podwyżki stóp nastąpi dopiero po wakacjach.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 6,0procent.

_ Z pewnością nie bez znaczenia był fakt, iż perspektywy wzrostu gospodarczego ulegają zdecydowanemu pogorszeniu. Nie należy jednak liczyć na to, że Rada zacznie obniżać stopy, aby ratować tempo wzrostu gospodarczego. Dla Rady dynamika PKB ma głównie znaczenie pośrednie - niższy wzrost oznacza w pewnej perspektywie mniejszą presję inflacyjną _- komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

_ - Jest to jednak tylko jeden z kilku czynników. Innym jest wyjątkowo trwale wysoka dynamika wzrostu płac, która w połączeniu z drożejącą energią ciągle grozi efektami drugiej rundy. Rada z pewnością będzie chciała widzieć zmiany w statystykach rynku pracy zanim zacznie myśleć o niższych stopach _ - dodaje.

Marian Noga z RPP uważa, że Polska ciągle jeszcze jest w fazie zacieśniania polityki pieniężnej, a władza pieniężna jeszcze nie wykonała swojego zadania. W jego ocenie działa oczywiście szereg czynników łagodzących napięcia, np. spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale dla Nogi nie jest to aż tak oczywiste.

_ - Ja bym jednak był ostrożny w ocenie tego spowolnienia. Obserwując gospodarkę UE jako całości, gdzie PKB będzie wzrastał w tempie 1,8 procent, a w Polsce zmieści się w przedziale 5,2-5,4 procent, to trudno mówić o spowolnieniu. Mówiąc więc o tym, myślę w odniesieniu do roku 2007, gdy wzrost wyniósł 6,5 procent _ - wyjaśnił członek RPP.

Noga zaleca więc, by bardziej niż wzrostem PKB martwić się inflacją oraz dynamicznie rosnącymi płacami.

Z kolei, zdaniem Przemysława Kwietnia: _ Niebagatelne znaczenie odgrywa również fakt, iż osłabienie złotego z ostatnich tygodni wyeliminowało czynnik, który do tej pory działał antyinflacyjnie. Co więcej, osłabienie złotówki w reakcji na ruchy na parze EURUSD potwierdziło, iż wysokie stopy nie były w polskim przypadku zasadniczym czynnikiem wcześniejszego umocnienia. W odróżnieniu od sierpnia, wrześniowa decyzja Rady z pewnością nie będzie już tylko formalnością. _

_ Wybór padnie pomiędzy podwyżką o kolejne 25 punktów bazowych, a pozostawieniem stóp bez zmian. Ten pierwszy scenariusz jest bardziej prawdopodobny. _

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)