Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt MFW i Banku Światowego. Legarde zmartwiona postawą Chin

0
Podziel się:

Na szczyt w Tokio przyjechali urzędnicy niższego szczebla, zamiast chińskich ministrów.

Szczyt MFW i Banku Światowego. Legarde zmartwiona postawą Chin
(ec.europa.eu)

Dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Christine Lagarde wyraziła wczoraj ubolewanie z powodu nieobecności najwyższych przedstawicieli sektora finansowego Chin na tokijskim szczycie MFW i Banku Światowego.

- _ Oni tracą nie uczestnicząc w tym spotkaniu _ - powiedziała Lagarde odnosząc się do decyzji gubernatora Banku Centralnego Chin Zhou Xiaochuana i chińskiego ministra finansów Xie Xurena, którzy odwołali swój udział w szczycie.

Zamiast nich do Tokio przyjechali urzędnicy niższego szczebla. Strona chińska tłumaczyła odwołanie ich wizyty względami logistycznymi jednak w zgodnej ocenie obserwatorów, jest to bezpośredni rezultat napięcia między Pekinem i Tokio wokół administrowanych przez Japonię wysp Senkaku na Morzu Południowochińskim, nazywanych w Chinach Diaoyu. W rejonie tych wysp występują bogate złoża gazu ziemnego i wszystko wskazuje na to, że to właśnie o nie toczy się rozgrywka.

Lagarde w sposób zawoalowany nawiązała do tego konfliktu wyrażając nadzieję, że _ rozbieżności, nawet zadawnione, będą mogły być rozwiązane zgodnie i szybko _. Szefowa MFW podkreśliła, że Chiny i Japonia (druga i trzecia gospodarka na świecie) odgrywają kluczową rolę w rejonie Azji i Pacyfiku mającym _ podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej _.

Konflikt wokół wysp zaognił się na początku września po oficjalnym przejęciu wysp przez władze japońskie. W Chinach doszło do gwałtownych demonstracji antyjapońskich oraz niszczenia japońskich sklepów, towarów i firm. Spadła też wyraźnie wymiana handlowa między obu krajami.

W 2011 r. wymiana handlowa między Chinami i Japonią osiągnęła poziom 343 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie najgorzej od 2009 roku _ Czy światowa gospodarka po prostu przechodzi przez fazę turbulencji, czy też obecne spowolnienie okaże się trwalsze. _
Czeka ich zapaść gospodarcza? Jest raport Zdaniem autorów, najlepszym wyjściem byłoby przyjęcie propozycji szefa Europejskiego Banku Centralnego polegającej na zakupie hiszpańskich obligacji.
Zaskakująca prognoza Banku Światowego Najnowsza prognoza Banku Światowego dla rozwijających się krajów Azji i Pacyfiku mówi o 7,2 proc. wzrostu gospodarczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)