Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef eurogrupy łagodzi wypowiedź, która zaniepokoiła rynki

0
Podziel się:

Sytuacja Cypru jest specyficzna, nie ma jednego modelu postępowania wobec krajów objętych pomocą - zapewnił szef eurogrupy.

Szef eurogrupy łagodzi wypowiedź, która zaniepokoiła rynki
(Public Domain/Wikimedia)
bEUtCWHV

Sytuacja Cypru jest specyficzna, nie ma jednego modelu postępowania wobec krajów objętych pomocą - zapewnił szef eurogrupy. Na wcześniejszą sugestię Jereona Dijsselbloema, że straty inwestorów na Cyprze mogą stać się normą przy ratowaniu banków, negatywnie zareagowały rynki.

Wcześniej w wypowiedzi dla dziennika _ Financial Times _ i agencji Reuters szef eurogrupy zasugerował, że uzgodniona w weekend pomoc dla Cypru, która przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli depozytów bankowych, może na trwałe zmienić podejście eurolandu do radzenia sobie z upadającymi bankami. Wyjaśnił, że podejście to miałoby polegać na _ zepchnięciu ryzyka _ płacenia za ratowanie banków z podatników na prywatnych inwestorów.

_ - Zdjęcie ryzyka z sektora finansowego i przeniesienie go na barki publiczne nie jest właściwym podejściem _ - powiedział cytowany na stronie internetowej _ FT _ Dijsselbloem, szef eurogrupy i holenderski minister finansów. _ Jeśli chcemy zdrowego sektora finansowego, jedynym wyjściem jest powiedzieć: słuchajcie, tam gdzie podjęliście ryzyko, tam musicie sobie z nim poradzić, a jeśli nie umiecie sobie z tym poradzić, nie powinniście byli go podejmować i konsekwencja może być taka, że to koniec historii _ - podkreślił. _ To jest podejście, które myślę, że teraz, gdy wyszliśmy z gorączki kryzysu, powinniśmy obrać _ - dodał.

bEUtCWHX

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/222344.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/francja;ostrzega;-;cypr;utonie;w;nedzy;i;recesji,144,0,1276048.html) *Ekonomiści: Cypr utonie w nędzy i recesji * Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici jest zdania, że innego wyjścia nie było.

Po tej wypowiedzi spadki odnotowały akcje banków i kurs euro w obawie - jak pisze _ FT _ - przed bezpieczeństwem depozytów bankowych w przypadku jakichkolwiek programów pomocowych w przyszłości.

_ - Cypr jest specyficznym przypadkiem z wyjątkowymi wyzwaniami, które wymagały uzgodnionych wczoraj instrumentów zakładających straty wierzycieli. Programy dostosowania makroekonomicznego (będące warunkiem pomocy ) są +krojone na miarę+ w zależności od sytuacji określonego kraju i nie są stosowane żadne modele, czy wzory _ - oświadczył po tych wydarzeniach w poniedziałek wieczorem szef eurogrupy.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

bEUtCWId

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro. Ponadto największy bank cypryjski, Bank of Cyprus, przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

W wynegocjowanym porozumieniu nie znalazł się zapis o jednorazowym podatku od części depozytów bankowych; takie rozwiązanie odrzucił w zeszłym tygodniu cypryjski parlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś otworzą banki, ale limit pozostanie Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem.
Cypr ogranicza przepływy kapitałowe banków Wszystkie banki na Cyprze pozostaną zamknięte przez najbliższe dwa dni i będą otwarte w czwartek.
Ta decyzja EBC uratuje sektor bankowy? Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.
bEUtCWIy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)