Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef rządu zapowiada: nie będziemy łupili banków

0
Podziel się:

Donald Tusk zapowiada jednak pewne niezbyt dokuczliwe dla banków i przynoszące pewną korzyść z punktu widzenia budżetu państwa rozwiązanie.

Szef rządu zapowiada: nie będziemy łupili banków
(VasilySmirnov/iStockphoto)
bFgheEUR

_ - Nie będziemy opodatkowywali transakcji ani łupili banków tylko dlatego, że opozycja wpadła na taki pomysł _- zapowiada premier Donald Tusk, pytany czy rząd wprowadzi podatek bankowy. Zapowiedział jednak _ bardzo ostrożną _ propozycję, _ do przeżycia _ dla banków.

W ubiegłym tygodniu PiS zaproponował wprowadzenie podatku, który płaciłyby banki, zamiast podwyżki stawki VAT z 22 na 23 proc. Według polityków PiS, dałoby to większe środki do budżetu i nie uderzałoby finansowo w społeczeństwo.

Premier propozycję tę nazwał _ bałamutną _. - _ W przeciwieństwie do PiS-u, my rozumiemy, że pieniądze w bankach, to są pieniądze obywateli _ - powiedział premier.

bFgheEUT

_ - Przypominam też, że w tych państwach europejskich, w których nałożono taki podatek, albo rozważa się jego nałożenie, rok temu czy dwa lata temu, te państwa włożyły gigantyczne pieniądze w banki. Wpompowano w nie miliardy, setki miliardów euro i teraz chce się tak nieśmiało procencik z tego odzyskać _ - dodał. Wyjaśnił, że Polska i Polacy nie mają potrzeby odzyskania pieniędzy z banków, ponieważ w czasie kryzysu banki w Polsce okazały się stabilne, nie ma też w naszym kraju poczucia, że banki okradły klientów.

Premier przyznał jednak, że rząd prawdopodobnie wprowadzi ustawę wzorowaną na rozwiązaniach brytyjskich. Wyjaśnił, że w Wielkiej Brytanii nałożono taki podatek, jednak _ bardzo ostrożny _. Tłumaczył, że nie będzie dotyczył on obrotu, nie będzie opodatkowaniem transakcji. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by nie zagrażało to kondycji banków, _ nawet jeśli będzie pewną dokuczliwością _.

_ - Nie mamy wrażenia, żeby banki zbiedniały w ciągu ostatniego czasu. Jeśli proponujemy wszystkim - takie lekkie zaciśnięcie pasa i powściągnięcie swoich apetytów - to powinno rzeczywiście dotyczyć wszystkich, także banków. Ale nie chcemy - tak jak na to wskazuje atmosfera w niektórych państwach - żadnej nagonki na banki _ - zaznaczył szef rządu.

Tusk zapowiedział, że w tej sprawie należy spodziewać się bardzo powściągliwych propozycji, dających pewną korzyść z punktu widzenia publicznego, ale do przeżycia dla banków.- _ Będziemy proponowali rozwiązanie bezpieczne dla klientów banków, niezbyt dokuczliwe dla banków i przynoszące pewną korzyść z punktu widzenia budżetu państwa _ - powiedział premier.

bFgheEUZ

Zaznaczył jednak, że te korzyści nie będą bardzo znaczące. Dodał, że nie ma się co łudzić, że przyniesie to budżetowi _ wielomiliardowe przypływy gotówki _.

Czytaj w Money.pl

bFgheEVu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)