Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwajcarzy ujawnią tajne konta lewicy?

0
Podziel się

Prawdopodobnie podpiszemy z Bernem umowę o ujawnieniu tajemnicy bankowej. Jednym z oskarżanych o posiadanie tajnego konta był Jacek Piechota.

Szwajcarzy ujawnią tajne konta lewicy?
(PAP/ Jacek Turczyk)
bDAfrBPF

Polska będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, który podpisze ze Szwajcarią umowę o ujawnieniu tajemnicy bankowej. Dzięki temu może uda się rozstrzygnąć, czy politycy lewicy mieli tajne konta w Szwajcarii - pisze _ Dziennik _. Jednym z oskarżanych o to był * *były minister gospodarki Jacek Piechota.

Gazeta przypomina, że w 2005 r. lobbysta Marek Dochnal zeznał, iż tajne konta w Szwajcarii mają: były prezydencki minister Marek Siwiec, Jacek Piechota, były szef resortu zdrowia Mariusz Łapiński i zajmujący się prywatyzacją Wiesław Kaczmarek. Wszyscy zaprzeczyli.

Po przejęciu władzy przez PiS sprawę postanowiło zbadać kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości. Do Szwajcarii pojechali minister Zbigniew Ziobro i prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Szwajcarzy odmówili podania żądanych informacji.

bDAfrBPH

Teraz się zgodzili

Teraz jednak Szwajcarii grozi wpisanie przez OECD na czarną listę rajów podatkowych, które stosują nielegalne praktyki finansowe. Jedną z możliwych sankcji byłby zakaz współpracy europejskich i amerykańskich banków ze Szwajcarią. A to oznaczałoby jej ruinę. Dlatego Szwajcarzy już zgodzili się, że będą ujawniać Ministerstwu Finansów stan kont polskich obywateli. Teraz spór toczy się o to, czy Polska będzie otrzymywała te informacje automatycznie, czy też Szwajcarzy będą każdorazowo rozważać podania z Warszawy.

bDAfrBQi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)