Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Krytyczna sytuacja w NBP

0
Podziel się:

Premier uważa, że nigdy nie było tak złych relacji między RPP a prezesem banku centralnego.

Tusk: Krytyczna sytuacja w NBP
(PAP/Leszek Szymański)
bECwhxRx

*PremierDonald Tuskuważa, że od dłuższego czasu, sytuacja w Narodowym Banku Polskim jest krytyczna. Tusk poinformował też, że _ na razie _ na nominacji profesora Witolda Kozińskiego na wiceszefa NBP nie ma podpisu ani jego, ani prezydenta. *

- _ Nie było do tej pory tak złych relacji między Radą Polityki Pieniężnej, a prezesem NBP. Do dzisiaj tak naprawdę nie wiemy, a przynajmniej nie chcemy o tym publicznie mówić, jakie były powody równoczesnych dymisji dwóch wiceprezesów NBP _ - powiedział Tusk. Jak dodał, o sytuacji w NBP rozmawiał z prezydentemLechem Kaczyńskim.

ZOBACZ TAKŻE

bECwhxRz

Premier na początku marca kontrasygnował wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka (na zdjęciu), w którym szef banku centralnego rekomendował kandydaturę Piotra Wiesiołka na stanowisko wiceprezesa NBP. Drugim kandydatem na stanowisko wiceszefa NBP, zgłoszonym przez Skrzypka, był Witold Koziński.

W styczniu dwaj wiceprezesi NBP - Krzysztof Rybiński i Jerzy Pruski - podali się do dymisji. Rybiński nie poinformował o przyczynach rezygnacji, natomiast Pruski w swoim oświadczeniu napisał, że decyzja ta wynikała z _ braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania _ funkcji - _ w efektywny sposób _.

_ Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu banku centralnego wchodzi prezes NBP oraz 6 do 8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. _- _ Jestem fanatycznym zwolennikiem niezależności NBP od władzy wykonawczej _ - podkreślił Tusk. Dodał jednocześnie, że nie będzie brał odpowiedzialności za politykę NBP, którą uważa za _ dalece niekompetentną _.

bECwhxRF

Na początku marca Tusk nie podpisał kontrasygnaty dla Witolda Kozińskiego jako wiceprezesa NBP.

Koziński wypowiadał się wcześniej o konieczności interwencji walutowych, mających na celu osłabienie złotego.

bECwhxSa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)