Notowania

08-10-2012 (09:15)

Tylko do końca roku możesz złożyć wniosek o kredyt z dopłatami

Kupujesz mieszkanie? Budujesz dom? Sprawdź, czy możesz dostać kredyt z dopłatami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt w programie Rodzina na Swoim, to na złożenie wniosku zostały ci tylko trzy miesiące. Pamiętaj jednak, że 31 grudnia będzie ostatnim dniem, kiedy banki będą mogły przyjmować dokumenty, a nie terminem wypłaty kredytu. Jeśli na przykład chcesz kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, która dopiero jest w budowie, to środki z kredytu mogą być wypłacane przez bank jeszcze w 2014 roku. Podobnie jest w przypadku kredytów przeznaczonych na budowę domu. Pieniądze będziesz dostawał na konto zgodnie z postępem prac budowlanych.

Niestety, nie będzie ci łatwo znaleźć mieszkania, którego cena będzie się mieściła w określonych limitach. Od pierwszego października obowiązują nowe stawki, które są niższe od obowiązujących w trzecim kwartale średnio o jeden procent. W niektórych miastach maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania lub domu spadała nawet aż o 10 procent. W przypadku miast wojewódzkich, najbardziej zostały obniżone limity Lublinie (-3,57 procent), Poznaniu (-4,94 procent), Olsztynie (-7,15 procent) i Opolu (-8,31 procent). W pozostałych miastach największa obniżka dotyczy województwa lubelskiego (-8,56 procent) i opolskiego (-10,21 procent).

Wyższe stawki obowiązują między innymi w województwach kujawsko-pomorskim, podkarpackim i podlaskim, nie wzrosły one więcej niż o 2,48 procent.

Aktualne wskaźniki sprawiają, że coraz mniej mieszkań będzie się kwalifikowało na program dopłat. Jeśli chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym, to musisz znaleźć takie, którego cena za metr kwadratowy nie przekroczy w Warszawie 4 631,60 zł, we Wrocławiu 4 145,60 zł, a w Krakowie 3 525,20 zł. Trochę lepiej jest na rynku pierwotnym. Deweloperzy chcą wykorzystać szansę i sprzedać lokale, które już od jakiegoś czasu czekają na nabywców. Obniżają często ceny wybranych nieruchomości tak, aby kwalifikowały się na program. Nowe mieszkanie w Warszawie nie może być droższe niż 5 789,50 zł za metr kwadratowy, 5 182 zł we Wrocławiu, a w Krakowie jego cena nie może przekroczyć 4 406,50 zł.

Pamiętaj również, że to nie wszystkie ograniczenia. O dopłaty mogą się ubiegać rodziny i osoby samotnie wychowujące dziecko oraz single. W przynajmniej jedno z małżonków nie może mieć skończonych 35 lat, podobnie jest w przypadku singla. Mieszkanie kupowane przez małżeństwo lub samotnego rodzica nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych, a dom większy niż 140 metrów kwadratowych. Singiel nie dostanie dopłat przy zakupie domu, a mieszkanie kupowane przez niego w programie nie może przekroczyć 50 metrów.

Tagi: rodzina, ekspert, giełda, wiadomości, poradniki i raporty, porady, gospodarka, porady bankowe, poradniki, banki, nieruchomości
Źródło:
MarketMoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie