Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
19.12.2012 10:16

UBS zapłaci 1,4 mld franków za manipulacje Liborem

W lipcu podobnie postąpił brytyjski bank Barclays, który zgodził się zapłacić za manipulowanie Liborem 450 milionów dolarów grzywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Szwajcarski bank UBS przyznał się do oszustwa i zgodził się zapłacić 1,4 mld franków (1,1 mld euro) grzywny, w ramach ugody z władzami USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w sprawie manipulacji stopą kredytu międzybankowego Libor - podała jego rada dyrektorów.

UBS zapłaci 1,2 mld dol. amerykańskiemu departamentowi sprawiedliwości i Commodity Futures Trading Commission (CFTC), czyli komisji regulującej rynek kontraktów terminowych, 160 mln funtów brytyjskiemu regulatorowi rynku usług finansowych - Financial Services Authority (FSA) oraz 59 mln franków szwajcarskich szwajcarskiemu rządowemu regulatorowi finansowemu - Swiss Financial Markets Authority (FINMA).

W lipcu podobnie postąpił brytyjski bank Barclays, który zgodził się zapłacić za manipulowanie Liborem 450 mln dol. grzywny. Skandal, który wtedy wybuchł doprowadził do ustąpienia jego szefa.

Z kolei w ubiegłym tygodniu brytyjski bank HSBC zgodził się zapłacić karę 1,92 mld dol. w ramach ugody z władzami USA w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy dla karteli narkotykowych.

Szwajcarski bank jest jedną z kilku największych instytucji finansowych na świecie, wobec których toczy się dochodzenie w sprawie możliwej manipulacji stopą Libor, która wykorzystywana jest do ustalania wartych miliardy dolarów stóp procentowych w kontraktach związanych z kredytami na całym świecie.

Libor (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest do ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia bankowa i budżet ich celem Dalsze budowanie unii bankowej i budżet Wspólnoty, to priorytety irlandzkiego przewodnictwa - tak zapowiadają władze w Dublinie.
W Szwajcarii stopy procentowe bez zmian Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.
Trafili za kraty za manipulacje stopami W Wielkiej Brytanii zatrzymano trzech mężczyzn, podejrzanych o udział w aferze bankowej.
Bank zapłaci rekordową karę za pranie brudnych pieniędzy Jeden z największych banków świata umożliwił kartelom narkotykowym i terrorystom dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz