Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia chce, by Austria złagodziła tajemnicę bankową

0
Podziel się:

Luksemburg zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Unia chce, by Austria poszła jego śladem.

Unia chce, by Austria złagodziła tajemnicę bankową
(Heinz Tesarek/World Economic Forum/CC/Flickr)

Komisja Europejska oczekuje, że po deklaracji Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, podobne kroki podejmie Austria - poinformowała w poniedziałek Emer Traynor, rzeczniczka komisarza UE ds. podatków.

_ - Jest nie do przyjęcia, by jeden kraj członkowski blokował 26 pozostałych _ - powiedziała Traynor w poniedziałek w Brukseli. _ - Trudno będzie Austrii utrzymać obecne stanowisko. Ciężko zrozumieć, dlaczego kraj ten sprzeciwia się przejrzystości, podczas gdy wszystkie pozostałe kraje są gotowe iść w tym kierunku _ - dodała.

Austria i Luksemburg sprzeciwiają się automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Jednak w weekend luksemburski minister finansów Luc Frieden zadeklarował gotowość swego kraju do udziału w systemie wymiany informacji bankowych w ramach UE w celu zwalczania oszustw podatkowych. Dyskusja na ten temat odżyła w zeszłym tygodniu po ujawnieniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie.

Jak poinformowała Traynor, KE z satysfakcją przyjęła deklarację luksemburskiego ministra. Komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta ma nadzieję na _ szybki postęp _ w sprawie nowelizacji dyrektywy o opodatkowaniu dochodów z oszczędności, która ma być jednym z narzędzi walki z uchylaniem się od płacenia podatków.

Austria sygnalizuje jednak, że nie złagodzi swojej tajemnicy bankowej. Minister finansów tego kraju Maria Fekter (na zdj.) zapowiedziała w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla wiedeńskiego tabloidu _ Oesterreich _, że będzie bronić tajemnicy bankowej _ jak lwica _ i pod żadnym pozorem nie dopuści do tego, by _ państwo grzebało w rachunkach bankowych swych zwykłych obywateli _.

Czytaj więcej w Money.pl
Austriacka minister będzie broniła jej "jak lwica" Austriacka minister finansów Maria Fekter oświadczyła, że mimo najnowszych sensacji na temat ucieczki kapitałów do rajów podatkowych będzie "broniła jak lwica" tajemnicy bankowej w Austrii.
Bułgaria zwraca się o pomoc do Brukseli Tymczasowy premier i szef dyplomacji Marin Rajkow zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya...
Niemcy przekonują, że nie są tacy źli Demonstranci w Atenach czy teraz w Nikozji z lubością porównują niemieckich polityków do nazistów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)