Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UniCredito: Nie złamalismy umowy prywatyzacyjnej Pekao

0
Podziel się:

UniCredito nie złamało umowy prywatyzacyjnej Pekao, a klauzula wykluczająca konkurencyjność, nie ma prawa wykonalności w prawie unijnym. Jednocześnie zarząd banku jest zdziwiony, że nadal nie spotkał sięz Ministerstwem Skarbu Państwa, o które ubiega się od początku 2006 roku. / ISB /

UniCredito nie złamało umowy prywatyzacyjnej Pekao, a klauzula wykluczająca konkurencyjność, nie ma prawa wykonalności w prawie unijnym. Jednocześnie zarząd banku jest zdziwiony, że nadal nie spotkał się z Ministerstwem Skarbu Państwa, o które ubiega się od początku 2006 roku.* *
„UniCredito podtrzymuje swoje stanowisko, że bank nie złamał umowy prywatyzacyjnej Pekao. Poza tym zarząd banku jest przekonany, że klauzula o zakazie konkurencji nie ma prawa wykonalności w prawie unijnym” – napisano w komunikacie.

Jednocześnie zarząd wyraża zdziwienie, że jak dotąd nie otrzymał potwierdzenia spotkania z Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP), o które ubiega się od początku 2006 roku.

„UniCredito wyraża zdziwienie, że jak dotąd bank nie otrzymał odpowiedzi na prośby o spotkanie z ministerstwem skarbu” – czytamy w komunikacie.

W czwartek Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) opublikowało list wysłany do UniCredito Italiano 1 lutego, w którym żąda od banku przywrócenia w terminie trzech miesięcy stanu zgodnego z postanowieniami umowy prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA poprzez sprzedaż wszystkich akcji BPH.

Skarb Państwa po raz kolejny, powołując się artykuł 3 ust. 9 umowy prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA, stwierdza, że UniCredito tak długo, jak długo będzie posiadało przynajmniej 10% akcji Pekao SA, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio zaangażowany w Polsce w działalność gospodarczą, która byłaby konkurencyjna w stosunku do jakiejkolwiek działalności gospodarczej prowadzonej przez Pekao SA.

UniCredito, które po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada pośrednio ponad 71,03% akcji Banku BPH, liczy na uzyskanie zgody na wykonywanie praw z przejętych już walorów w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce ogłosić wezwanie, aby skupić ok. 29% akcji BPH, których nie posiada należący do grupy HVB Bank Austria Creditanstalt, a następnie połączyć BPH ze swoim polskim aktywem – Bankiem Pekao SA. Fuzja ta miałaby zostać przeprowadzona w ciągu 1-2 lat. Powstałby największy bank w Polsce, kontrolujący ok. 20% rynku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)