Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK szykuje pozew przeciw bankom

0
Podziel się:

Urzędowi nie podoba się dowolne ustalanie oprocentowania kredytów hipotecznych.

UOKiK szykuje pozew przeciw bankom
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wkrótce wyśle do sądu pozew o uznanie za niedozwoloną klauzuli, która pozwala bankowi dowolnie ustalać wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego - zapowiada Aneta Styrnik, z biura prasowego UOKiK.

Styrnik zastrzegła, że działanie UOKiK nie jest reakcją na ostatnie protesty klientów mBanku i Multibanku należących do BRE: _ - Na razie nie jest przesądzone, czy pozew będzie dotyczył banku z grupy BRE, czy innego banku - _ powiedziała Styrnik. Przyznała jednak, że kwestionowane klauzule UOKiK znalazł m.in. w umowach stosowanych przez mBank.

Styrnik poinformowała, że jeżeli sąd zgodzi się ze stanowiskiem urzędu i przyzna mu rację, zakazanej klauzuli nie będzie mógł stosować żaden bank, bez względu na to, którego z nich będzie dotyczył pozew_ : - Nie ma znaczenia, w przypadku jakiego banku zakwestionujemy klauzulę. Znaczenie ma uznanie przez sąd klauzuli za niedozwoloną i wpisanie jej do rejestru _ - powiedziała.

Zgodnie z regulaminami przyznawania kredytów przez mBank, które otrzymał UOKiK, oprocentowanie kredytów hipotecznych _ może ulec zmianie _ w przypadku zmiany jednego z parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego, np. zmiany poziomu inflacji, czy zmiany oprocentowania lokat międzybankowych (dla kredytów w złotych) lub zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju, którego waluta jest podstawą waloryzacji (dla kredytów w walutach).

Raport Money.pl
*Masz problemy ze spłatą kredytu? Money.pl radzi co robić * Już prawie 200 mld zł jesteśmy winni bankom z tytułu kredytów mieszkaniowych - wynika z najnowszych danych NBP. Szybko rośnie również nasz dług z tytułu kart płatniczych. zobacz raport Money.pl

UOKiK uważa, że takie klauzule pozwalają bankom w sposób dowolny decydować o zmianie oprocentowania w zależności od zmiany parametrów: -_ W jednej sytuacji może być tak, że oprocentowanie wzrośnie bądź zmaleje, ale w innym przypadku tak nie musi być. Sam bank decyduje, co się stanie, czy zmieni oprocentowanie, czy nie. Kwestionujemy arbitralność takich decyzji, a nie fakt, że oprocentowanie może rosnąć lub maleć, bo to jest normalne przy kredytach o zmiennej stopie oprocentowania _ - tłumaczy Styrnik.

Część klientów banków należących do grupy BRE, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich skarży się, że mimo spadających stóp procentowych w Szwajcarii, ich banki nie obniżyły oprocentowania. Chodzi o osoby, które wzięły kredyt przed wrześniem 2006 r., kiedy zmiany oprocentowania kredytów były ustalane przez bank. Potem te zasady zmieniły się - oprocentowanie uwzględnia marżę banku i trzymiesięczny LIBOR.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)