Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chavez
03.05.2007 01:19

Wenezuela: Chavez znacjonalizuje banki?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez grozi prywatnym bankom oraz największemu w tym kraju producentowi stali nacjonalizacją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Aby uniknąć nacjonalizacji, banki muszą skoncentrować się na tanim kredytowaniu wenezuelskiego przemysłu. Chavez pragnie, aby banki pracowały na rzecz rozwoju kraju, a nie "spekulowały i wytwarzały gigantyczne zyski".

Nie jest pewne, czy Chavez ma na myśli jedynie komercyjne banki wenezuelskie, czy także działające w Wenezueli oddziały banków międzynarodowych, takich jak Citibank.

Koncern Sidor, największego wenezuelskiego producenta stali, Chavez oskarżył o monopolizację sektora i sprzedaż większości swoich produktów za granicę, co zmusza Wenezuelczyków do importowania towarów z Chin.

Jeśli firma Sidor nie zgodzi się natychmiast na zmiany, zobliguje mnie do znacjonalizowania jej - powiedział Chavez, zastrzegając jednak, że wolałby tego uniknąć, ponieważ Sidor jest własnością firmy ze sprzymierzonej z Wenezuelą Argentyny.

Nacjonalizacja strategicznych sektorów przemysłu to jeden z kroków Chaveza na drodze do budowy w Wenezueli "socjalizmu XXI wieku". Na początku maja wenezuelski przywódca sfinalizował nacjonalizację sektora naftowego. Wcześniej pod państwową kuratelę przeszły największe spółki elektroenergetyczne i telekomunikacyjne.

Tagi: chavez, wiadomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz