Notowania

lokaty
03.10.2008 10:01

Wojna na procenty. Ile dadzą nam banki?

Banki coraz ostrzej walczą o pieniądze klientów. Głównie za sprawą reklamowych trików.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Bankowa wojna na lokaty na pewno potrwa Eksperci czekają na nową ofertę giganta Pekao SA i bankowych nowicjuszy Alliora i Alianza. *

Na billboardach i w spotach reklamowych kuszą nas już oferty depozytów bankowych z dwucyfrowym oprocentowaniem. Tak jest chociażby w przypadku PKO BP czy Nordei.

Banki znakomicie zdają sobie sprawę, że obecnie - pomimo poważnych problemów z jakimi boryka się światowy sektor bankowy - sytuacja na rynkach finansowych sprzyja pozyskiwaniu pieniędzy od polskich klientów.

Media zalewają informacje o zawirowaniach na globalnym rynku finansowym, stopy procentowe są wysokie, giełda i fundusze przeżywają głęboki kryzys zaufania. W efekcie ludzie szukają przede wszystkim bezpieczeństwa.

Choć lokaty nie są aż tak atrakcyjne, jak by sugerowały reklamy, to spełniają warunek bezpiecznego zarobku i boom na nie jeszcze potrwa. Zdaniem analityków nie oznacza to jednak, że będziemy przebierać w bardzo atrakcyjnych ofertach. - _ To nadal będzie głównie konkurencja na chwyty reklamowe _- podkreślają.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Porównanie ofert lokat i obligacji w direct.Money.pl ** ]( http://direct.money.pl/lokaty/ )

W oczekiwaniu na ruch giganta

Eksperci spodziewają się, że ofensywa reklamowa będzie trwać w najlepsze. A banki będą zmuszone co rusz przedstawiać nowe oferty depozytów.

- _ Na rynek wchodzą nowi gracze i dopiero po ujawnieniu ich oferty inne banki będą mogły odpowiedzieć na to co proponują nowi konkurenci. Dodatkowo czekamy na nową, poprawioną ofertę depozytów Pekao SA. To czołowy bank w Polsce i lifting jego produktów będzie musiał się spotkać z reakcją innych instytucji. W efekcie ostra walka na depozyty będzie jeszcze kontynuowana, również w obliczu spodziewanej podwyżki stóp procentowych _ - mówi Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego.

Swoją ofertę wkrótce przedstawią też nowi gracze Allior i Allianz, czyli banki, które będą starać się wykroić swoją część z depozytowego tortu.

Czy zaoferują nam jeszcze bardziej atrakcyjne oprocentowanie? Zdaniem Izy Rokickiej, analityk CAIB, uważa, że możliwości zdobywania klientów za sprawą coraz wyższego oprocentowania depozytów są coraz bardziej ograniczone. - W_ ciąż mogą pojawić się pojedyncze wysokie oferty. Szczególnie spodziewałabym się tego po ofertach mniejszych banków, które muszą walczyć o klientów. Z drugiej strony wydaje się, że oferowanie depozytów oprocentowanych wyraźnie powyżej stopy miedzybankowej WIBOR będzie już aktem desperacji _ - mówi Iza Rokicka.

Eksperci zaznaczają jednak, że bankom będzie zależeć na tym, by oferty były nadal atrakcyjne, a raczej żeby były prezentowane w reklamach jako bardzo atrakcyjne. Bo jeżeli w obliczu kryzysu światowego klienci zaczną wycofywać swoje lokaty to czarny scenariusz utraty płynności przez banki może spełnić się i w Polsce.

Lokaty bankowe to najpopularniejszy w Polsce sposób inwestowania pieniędzy. W sumie mamy 300 mld zł oszczędności ulokowanych w depozytach. *Ile dadzą nam banki? *

Już obecnie niektóre oferty kuszą oprocentowaniem rzędu 9 - 10 proc., zwykle jednak jest jakiś ukryty haczyk..- T_ o bardziej oferty marketingowe niż faktycznie atrakcyjne możliwości lokowania środków. Nie sądzę, żeby banki były w stanie utrzymywać wysokie oprocentowanie w dłuższym okresie _ - ocenia Tomasz Bursa, analityk Espirito Santo Investment Poland.

Zdaniem eksperta ESIP, że w najbliższym czasie podnoszenia poziomu oprocentowania depozytów można spodziewać się przede wszystkim po bankach, które mają mniejsze zdolności przyciągania klientów lub wchodzą dopiero na polski rynek i muszą walczyć o klienta.

Natomiast w dłuższej perspektywie o wysokości oprocentowania depozytów decydować będzie poziom stóp procentowych, a tu panuje oczekiwanie że w przyszłym roku dojdzie do ich obniżek, a to przełoży się na obniżenie oprocentowania lokat.

*Lokaty paliwem dla banków *

Wojna o lokaty ma swoje źródło w kryzysie na światowym rynku finansowym. Banki mają ograniczoną możliwość pozyskiwania finansowania z zewnątrz, chociażby od swoich inwestorów strategicznych. - _ A banki rosną przede wszystkim dzięki zwiększaniu akcji kredytowych, więc w tych warunkach depozyty stają się najważniejszym źródłem finansowania rozwoju _ - dodaje analityk CAIB.

Andrzej Powierża dodaje, że banki do niedawna łagodziły politykę kredytową ponieważ miały dobre jakościowo portfele. Obecnie w obliczu kryzysu ryzyko zwiększenia się problemów klientów ze spłata kredytów rośnie.

W efekcie może zaostrzyć się walka o zwiększanie bazy depozytów. - _ To jak zareagują banki zależy od tego, jak ocenią czas trwania spowolnienia. Jeśli oczekiwania będą pozytywne, to może w ogóle nie dojść do zmiany polityki gdyż długoterminowe cele banku pozostaną bez zmian _ - wskazuje analityk DM BH.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Senat USA przyjął plan Paulsona ]( http://news.money.pl/artykul/senat;usa;przyjal;plan;paulsona,69,0,374085.html )
* [ Szok w USA. Plan Paulsona odrzucony ]( http://news.money.pl/artykul/szok;w;usa;plan;paulsona;odrzucony,50,0,373554.html )
* [ JP Morgan znów przejmuje ofiarę kryzysu ]( http://manager.money.pl/news/artykul/jp;morgan;znow;przejmuje;ofiare;kryzysu,178,0,372914.html )
* [ ONZ: Kryzys finansowy zagraża miliardom ludzi ]( http://news.money.pl/artykul/onz;kryzys;finansowy;zagraza;miliardom;ludzi,97,0,372833.html )
* [ "Wall Street nigdy nie będzie już taka sama" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wall;street;nigdy;nie;bedzie;juz;taka;sama,204,0,372684.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: lokaty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz