Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia kredytów w Polsce. ZBP podał najnowsze dane

0
Podziel się:

W minionym kwartale udaremniono również wyłudzenia kredytów za niemal 70 milionów złotych.

Wyłudzenia kredytów w Polsce. ZBP podał najnowsze dane
(Palko72/Dreamstime.com)

W trzecim kwartale do systemu Dokumenty Zastrzeżone zgłoszono 34 tysiące 325 dokumentów, które służą do potwierdzania tożsamości. To rekord - wynika z najnowszego raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

- _ 34 tys. zastrzeżonych dokumentów w kwartale przekłada się na ponad 370 dokumentów dziennie. Oznacza to, że niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dna i nocy, co cztery minuty do bazy kradzionych i zgubionych dokumentów trafia jakiś dowód osobisty lub paszport _ - powiedział Grzegorz Kondek ze ZBP.

Z raportu wynika, iż łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w minionym kwartale wyniosła 69,7 mln zł, co oznacza, że średnio było to 750 tys. zł dziennie. Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 11,8 mln zł (woj. pomorskie). _ - To druga, co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (tegoroczny rekord to 12,2 mln zł z kwietnia - również w woj. pomorskie) _ - wskazali eksperci ze ZBP.

_ - Od 2008 r. odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 mld zł. Jak zawsze podkreślamy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki. To właśnie dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu Dokumenty Zastrzeżone i poszerzamy krąg firm i instytucji z niej korzystających _ - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

System Dokumenty Zastrzeżone chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Każdy utracony dokument - np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy - należy natychmiast zastrzec w banku - nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych.

Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)