Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bre bank
28.12.2011 20:50

Zbiorowy pozew przeciwko BRE Bankowi

W ogólnopolskim wydaniu Gazety Wyborczej ma się ukazać ogłoszenie z informacją o tym postępowaniu, żeby mogły się do niego przyłączyć kolejne osoby.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mBank/materiały prasowe)

Prawie 900 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z tym bankiem umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego złożyło pozew przeciwko BRE Bankowi.

Sąd Okręgowy w Łodzi, który sprawą się zajmuje postanowił, że w ogólnopolskim wydaniu _ Gazety Wyborczej _ ma się ukazać ogłoszenie z informacją o tym postępowaniu. Chodzi o to, aby osoby, które podpisały podobne umowy z BRE Bankiem mogły się do pozwu przyłączyć. Obecnie jest ich 894. Od publikacji ogłoszenia będą na to dwa miesiące.

Klienci banku uważają, że w umowach, zwanych umowami tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Klienci podnosili, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym stopniu.

Argumenty te podziela Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, który ich reprezentuje przed sądem. Według rzecznika BRE Bank nienależycie wykonywał swoje zobowiązanie wobec klientów. Bank bądź nie obniżał oprocentowania w ogóle, bądź obniżał je w niewystarczającym zakresie. Spowodowało to szkodę po stronie konsumentów z tytułu pobierania zawyżonych kwot odsetek.

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom poszkodowanym dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która weszła w życie w połowie lipca ubiegłego roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób; warunkiem złożenia takiego pozwu jest oparcie go na jednakowej podstawie. Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w tym typie postępowania mogą być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

Czytaj więcej na temat banków w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t129490.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rosnie;oprocentowanie;kredytow;hipotecznych;w;zlotych,4,0,984836.html) Złe wiadomości dla myślących o kredycie Od początku roku przeciętne oprocentowanie wzrosło o 0,7 pkt proc. i wynosi obecnie 6,22 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t132010.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowa;ustawa;o;kredycie;konsumenckim;co;zmieni,237,0,982509.html) Chcesz wziąć kredyt? Ju z 18 grudnia... Złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny i czekasz na decyzję banku? Postaraj się podpisać umowę do 18 grudnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t31037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/police;chca;milionow;od;pekao;jest;pozew,90,0,955482.html) Police chcą milionów od Pekao. Jest pozew Spółka domaga się od banku kwoty 71,3 mln zł w związku ze stratami poniesionymi z instrumentów pochodnych.
Tagi: bre bank, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz