Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
złoty
04.01.2013 13:29

Złotówki z kangurem. Nazywa się Benett

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę z wizerunkiem kangura Walabia Bennetta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

*Narodowy Bank Polski wprowadzi w poniedziałek do obiegu monetę kolekcjonerską z wizerunkiem kangura Walabia Bennetta. Tego samego dnia w Australii zostanie wyemitowana moneta z podobizną kangura olbrzymiego. *

Jak poinformował Sławomir Kabza z biura prasowego NBP, to pierwsze takie wspólne przedsięwzięcie NBP i Australijskiej Mennicy Królewskiej, instytucji uprawnionej do emisji monet w Australii.

Monety z czystego srebra mają nominały - odpowiednio - 20 zł oraz 1 dol. australijskiego. Motywem, który je łączy, jest wizerunek kangura.

Na rewersie polskiej monety znalazła się podobizna kangura albinosa, który urodził się w Polsce w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Szczecina. Rewers monety australijskiej zdobi zaś kangur olbrzymi, najpowszechniejszy gatunek tego zwierzęcia zamieszkujący Australię.

Wizerunki obu zwierząt zostały wykonane w technice tampondruku. Na awersie monety dwudziestozłotowej widnieje godło RP oraz oznaczenie nominału i rok emisji.

Monety - wyemitowane w nakładzie 10 tys. sztuk każda - będą sprzedawane wyłącznie w zestawach _ Kangury świata _. Dla polskich kolekcjonerów przygotowano 5 tys. zestawów.

Jak informuje Kabza, kangury Bennetta, zwane Walabią Bennetta zamieszkują głównie Australię i Tasmanię. Zwierzęta te można spotkać również w Europie: w Wielkiej Brytanii oraz w okolicach Paryża.

Brytyjskie kangury są potomkami zwierząt zbiegłych z niewoli około 1920 r., francuskie w latach 70. XX wieku uciekły z ogrodu zoologicznego podczas huraganu. Kangury Walabia Benneta mają doskonały słuch i wzrok, są także bardzo dobrymi pływakami. W niewoli żyją około 15 lat, na wolności do 20 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia? Zobacz, co zdaniem analityków będzie wpływało na kurs polskiej waluty w nadchodzącym roku.
Złoty jedną z dwóch najbardziej dochodowych walut na świecie Zawdzięczamy to wciąż wysokim stopom procentowym i mniejszym obawom o rozpad strefy euro.
Tagi: złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz