Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana prawa bankowego

0
Podziel się:

Według nowego prawa bankowe - banki będą przechowywały dane o klientach 12 lat.

Nowelizacja ustawy Prawo bankowe czeka już na podpis prezydenta. Zmiany w przepisach regulujących działalność banków w Polsce wynikają z obowiązku dostosowania polskich przepisów do unijnych.

Nowelizacja ustawy ma za zadanie zmodyfikowanie polskich przepisów dotyczących:
- Minimalnego wymogu kapitałowego w odniesieniu do ryzyka kredytowego, rynkowego i operacyjnego, indywidualnie i na bazie skonsolidowanej,
- Analizy nadzorczej - monitorowanie procesu zarządzania ryzykiem i ewentualne kierowanie dodatkowych zaleceń do poszczególnych podmiotów
- Dyscypliny rynkowej – wprowadzony zostanie wymóg ujawniania wszelkich niezbędnych danych i informacji o sytuacji finansowej uczestników rynku.

Choć zmiana przepisów w głównej mierze skupia się na organizacji i funkcjonowaniu, nowelizacja w dwóch miejscach wpływa także na klientów banków.

Zgodnie ze zmienioną ustawą na wniosek przedsiębiorcy, ubiegającego się o kredyt, bank musi przekazać wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej tego przedsiębiorcy. Wyjaśnienie musi być przekazane w formie pisemnej, a bank ma prawo pobrać opłatę za sporządzenie takiego dokumentu. Ustawa nie określa jednak wysokości tej opłaty, wskazując jedynie, że jej wysokość powinna być odpowiednia do wysokości kredytu. Przepis ten dotyczy wyłączy przedsiębiorców, co oznacza, że regulacja ta nie ma zastosowania dla konsumentów.

Nowelizacja nakłada także na banki obowiązek przechowywania informacji objętych informacją bankową - dane dotyczące kredytobiorcy oraz dane dotyczące zobowiązania kredytowego – przez okres 12 lat. Jednak jedynie przez 5 lat bank będzie mógł wykorzystywać te informacje w celu oceny zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt oraz oceny istniejącego w przypadku tej osoby ryzyka kredytowego. W następnych latach informacje te można wykorzystywać wyłącznie na użytek stosowania metod statystycznych dla obliczania wymogów kapitałowych banków w celu ustalenia przestrzegania norm adekwatności kapitałowej przez te banki.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)