Notowania

gpw
11.05.2011 06:00

Zyski banków wyższe o 30 procent. To mało

Wciąż jest jednak duża szansa, że ich akcje okażą się w tym roku dobrą inwestycją. Prognozy są bowiem obiecujące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pemotret/Dreamstime)

Notowane na warszawskiej giełdzie banki w pierwszym kwartale 2011 roku zarobiły w sumie o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. W większości ich wyniki były jednak gorsze od wcześniejszych prognoz.

Wśród obecnych na GPW banków już pięć opublikowało swoje raporty finansowe za pierwsze trzy miesiące tego roku. Pekao SA, Kredyt Bank oraz Getin zrobią to jutro. Z kolei BOŚ opublikuje wyniki w poniedziałek 16 maja. Również tego dnia kończą się zapisy dla inwestorów indywidualnych na akcje Banku Gospodarki Żywnościowej, który zadebiutuje na parkiecie 27 maja.

Zyski niezłe, ale gorsze od oczekiwań

Spośród banków notowanych na giełdzie najlepszą dynamikę wzrostu zysków osiągnął w pierwszym kwartale BRE Bank, który zarobił prawie dwa razy tyle co przed rokiem. Z kolei zysk Banku Millennium był o prawie 50 procent wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku. Zyski innych banków, które dotychczas podały wyniki, wzrosły o mniej więcej jedną piątą. W rezultacie suma dotychczas opublikowanych zysków banków notowanych na GPW jest o 30 procent wyższa niż przed rokiem.

Zysk netto banków notowanych na GPW (w milionach złotych)*
Bank I kwartał 2010 I kwartał 2011 Zmiana
BRE 115,4 229,7 99%
Millennium 68,1 101,0 48%
PKO BP 720,0 871,0 21%
Handlowy 150,9 181,2 20%
ING 177,5 212,5 20%

Źródło: Money.pl na podstawie raportów kwartalnych banków.

Lepsze wyniki banki zawdzięczają przede wszystkim większym wpływom z tytułu odsetek i prowizji od kredytów. Zaznaczają również, że w ich portfelach spada udział niespłacanych zobowiązań, co również ma pozytywny wpływ na wyniki finansowe. Z drugiej strony wyraźnie widać jednak, że impet, z jakim banki rosły pod koniec ubiegłego roku, wyhamował.

Dlatego właśnie - pomimo tego, że instytucje finansowe poprawiły rezultaty w porównaniu do ubiegłego roku - to i tak nie zachwyciły analityków. Większość ich wcześniejszych prognoz okazała się przez to zbyt optymistyczna. Najmocniej w tym zestawieniu zawiódł Bank Millennium, którego zysk netto okazał się kilkanaście procent niższy od prognoz.

Zysk netto banków notowanych na GPW wobec prognoz (w milionach złotych)
Bank I kwartał 2011 Prognoza Różnica wobec prognozy
BRE 229,7 224 3%
ING 212,5 208 2%
Handlowy 181,2 183 -1%
PKO BP 871,0 962 -9%
Millennium 101,0 116 -13%

Źródło: Money.pl na podstawie raportów kwartalnych banków.

- _ Banki mają za sobą dość trudny kwartał _ - mówi w rozmowie z Money.pl Tomasz Bursa, analityk rynku bankowego z DM Ipopema Securities. - _ Przyniósł on przede wszystkim wyraźny spadek w segmencie pożyczek konsumenckich, co może mieć częściowy związek z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego _ - mówi analityk. Podkreśla również, że w wynikach banków wciąż jeszcze nie widać efektu niedawnych podwyżek stóp procentowych, które wpływają na wzrost oprocentowania kredytów. - _ Takie zjawisko zaobserwujemy zapewne dopiero w wynikach za drugi kwartał _ - zaznacza.

Wciąż są szanse na wzrosty

I to właśnie drugi kwartał tego roku może być kluczowy dla inwestorów, którzy zdecydowali się ulokować oszczędności w akcjach banków. W ciągu ostatniego miesiąca indeks WIG Banki zanotował nieznaczną korektę, a w skali trzech miesięcy wzrósł o 4 procent. To wyraźne wyhamowanie w porównaniu do ubiegłego roku, gdy wskaźnik banków na GPW zyskał prawie 20 procent.

Pomimo nieco gorszego od oczekiwań kwartału gracze nie powinni panikować. - _ Pomimo nieco słabszego okresu w kolejnych miesiącach akcje banków powinny zachowywać się lepiej niż cały rynek _ - uważa Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse. - _ Banki będą kładły bardzo duży nacisk na poprawę wyników, sytuacja makroekonomiczna też powinna im sprzyjać, więc powodów do obaw raczej nie ma _ - podkreśla.

Wyniki sektora bankowego nie powinny mieć również większego znaczenia dla samego debiutu BGŻ na warszawskiej giełdzie. Wczoraj bank pochwalił się bardzo dobrymi wynikami za pierwszy kwartał. W przypadku debiutu najważniejsza jednak będzie cena akcji zaproponowana przez Skarb Państwa. Obecna cena w zapisach na poziomie 90 złotych za papier według analityków - w tym również Money.pl - jest zbyt wysoka, co może utrudnić posiadaczom akcji zarobek na akcjach BGŻ.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;bgz;nie;powtorzy;sukcesu;pzu,53,0,823093.html) Pałka: BGŻ nie powtórzy sukcesu PZU Debiut będzie uzależniony od zainteresowania wśród inwestorów instytucjonalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kupisz;akcje;bgz;za;1200;zlotych;zobacz;czy;warto,197,0,822981.html) Kupisz akcje BGŻ za 1200 złotych. Zobacz, czy warto Money.pl sprawdził, ile powinny kosztować akcje Banku Gospodarki Żywnościowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Największe szanse na zyski dają spółki, które na giełdzie będzie sprzedawał Aleksander Grad.
Tagi: gpw, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, raport, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz