East News

oprac. Marcin Łukasik, 5 maja 2019 15:56

23 tys. zł na głowę. Państwo wystawiło Polakom rachunek

Tweetnij Komentuj

500 plus, emerytury czy służba zdrowia. To wszystko finansujemy naszymi podatkami. Jak policzyła fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, utrzymanie państwa kosztuje nas z roku na rok coraz więcej i wynosi dziś 23 tys. zł na mieszkańca.

Autorzy raportu policzyli, że emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa.

W 2018 roku podatnik musiał wydać 7 tys. 25 zł na świadczenia emerytalne – to największa pozycja w raporcie. Koszty edukacji w przeliczeniu na mieszkańca to 2 tys. 596 zł a na opiekę zdrowotną – 2 tys. 534 zł. Ponadto 2 tys. 136 zł kosztowała pomoc społeczna, w tym program Rodzina 500 plus – 589 zł.

Łącznie "Rachunek od Państwa" w 2018 roku wyniósł 23 tys. 135 zł i był o 1 tys. 644 zł wyższy niż rok wcześniej.

"W 2011 roku, kiedy przygotowywaliśmy pierwszą edycję "Rachunku od Państwa", wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 18 018 zł" – napisali w komunikacie eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Obejrzyj: Jarosław Gowin o proteście pracowników opieki społecznej: są pieniądze, samorządy nie korzystają

Pokaż...

FOR zwróciło uwagę, że wydatki państwa pochodzą nie tylko z budżetu, ale też od samorządów, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (którym zarządza ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i innych podmiotów.

Czytaj: 500+ może przestać płynąć. Urzędnicy przymierzają się do strajku

"Choć zdecydowana większość wydatków publicznych przypada na kilka ww. instytucji, to należy pamiętać, że cały sektor finansów publicznych obejmuje ponad 61 tys. różnych jednostek" - wskazano.

Poza wymienionymi należą do niego liczne szkoły, uczelnie, szpitale, ale także podmioty, takie jak na przykład cmentarze komunalne, parki miejskie czy studia filmowe.

Dowiedz się: 500+ na pierwsze dziecko. Polacy chcą kryterium dochodowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: podatki gospodarka 500 plus emerytury służba zdrowia edukacja zus

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .