Notowania

ppk
24.10.2019 12:39

Na emeryturę oszczędzamy w PZU. Co trzecia umowa PPK u największego ubezpieczyciela

Aż dwadzieścia instytucji w Polsce oferuje przedsiębiorcom prowadzenie rachunków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co trzeci pracodawca zdecydował się na ofertę PZU – wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Specjalną ofertę dla pracowników oszczędzających w PPK przygotował również należący do Grupy PZU Alior Bank. (Fot: East News)

– PZU zapewnia pracodawcom wszechstronną pomoc we wdrażaniu PPK oraz ich obsłudze na co dzień. Pracownikom oferuje nowoczesny system internetowy, dzięki któremu mogą na bieżąco kontrolować swoje oszczędności, a także benefity w postaci m.in. wysokich zniżek na ubezpieczenia czy darmowych badań lekarskich – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek, który odpowiada w Grupie PZU za Pracownicze Plany Kapitałowe.

590 umów na Kongres 590

Już 1 lipca, w pierwszych godzinach po starcie Pracowniczych Planów Kapitałowych, umowy o zarządzanie PPK podpisało z PZU kilkadziesiąt firm.

Dziś umów jest co najmniej 600, a firmy, które zdecydowały się na współpracę z PZU, zatrudniają ponad 300 tysięcy osób.

Z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju, które podała „Rzeczpospolita”, wynika jednocześnie, że w ewidencji PPK jest 1560 firm, które podpisały dotąd umowy o zarządzanie PPK. Zatrudniają łącznie prawie 900 tysięcy osób. To oznacza, że PZU zdobyło już ponad jedną trzecią rynku.

Spółka, odnosząc sukcesy, jako pierwsza i jedyna podała 7 października liczbę zawartych przez siebie umów. Stało się to przy okazji ekonomicznego Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.

– Mogę żartobliwie powiedzieć, że w ramach kapitalistycznego współzawodnictwa pracy podjęliśmy i wypełniliśmy zobowiązanie: 590 umów na Kongres 590 – ogłosił wówczas wiceprezes Marcin Żółtek.

– To oznacza, że już około 600 pracodawców uznało PZU za najlepszą instytucję do zarządzania PPK w swojej firmie i postanowiło powierzyć nam oszczędności pracowników – podkreślał.

Wiceprezes Żółtek dodaje, że bardzo duża liczba umów jest w przygotowaniu i czeka na ostateczne zawarcie.

Wśród firm, które już zdecydowały się na współpracę z PZU, są tacy potentaci, jak PKN Orlen, największa spółka w Europie Środkowo-Wschodniej, a także Grupa Energa, jeden z największych w kraju dostawców energii elektrycznej.

Bez opłat z bezpłatną pomocą

Pracodawców, którzy decydują się na współpracę z PZU, może przyciągać atrakcyjna oferta. Jeszcze w kwietniu, na trzy miesiące przed startem PPK, spółka ogłosiła, że rezygnuje na rok z pobierania opłat za prowadzenie Planów.

– Chcemy przekonać Polaków, że opłaca się oszczędzać razem z nami – tłumaczył tę decyzję prezes PZU Paweł Surówka. Mówił o tym, że PZU chce wspierać budowanie oszczędności Polaków i polskiego kapitału.

To jednak także przemyślana biznesowa decyzja.

Im więcej pracodawców zdecyduje się na ofertę PZU, tym niższe opłaty będzie mogła zaoferować w przyszłości spółka.

Według planów nie będą one z reguły przekraczać połowy maksymalnej stawki określonej w ustawie na 0,5 proc.

PZU stawia jednocześnie na wszechstronną pomoc i wsparcie pracodawców przy obsłudze PPK.

– Dysponujemy wystarczającym potencjałem, by zapewnić je na szeroką skalę. Mamy jedną z największych sieci placówek w Polsce, która liczy ponad 400 oddziałów. Mamy 2500 doradców klienta indywidualnego i 300 klienta biznesowego – podkreśla Marcin Żółtek.

Jak mówi, PZU chce do minimum ograniczyć zaangażowanie pracodawców, zdejmując z nich ciężar jak największej liczby obowiązków związanych z wdrażaniem i prowadzeniem PPK.

Nowy serwis dla pracodawców

Już w maju PZU uruchomił internetowy serwis e-PPK, służący do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK oraz do bieżącej obsługi Planów.
Bezpłatny i przyjazny dla użytkowników serwis umożliwia pracodawcom przekazywanie list pracowników, ich wpłat i dyspozycji.

Zaletą serwisu e-PPK jest automatyczna kontrola wprowadzanych danych i sygnalizowanie błędów.

– To przykład, jak dzięki dobrze przemyślanym informatycznym rozwiązaniom można ułatwić skomplikowane zadanie, jakim jest obsługa PPK – zwraca uwagę wiceprezes Żółtek.

PZU oferuje również pracodawcom szkolenia dla ich działów kadr oraz materiały szkoleniowe i informacyjne dla pracowników. Udostępnia pracodawcom szkolenie e-learningowe dla pracowników, kończące się testem wiedzy o PPK i wydaniem certyfikatu potwierdzającego udział w szkolenie i zdanie testu. – Chcemy w ten sposób pomóc pracodawcom w wypełnieniu ich ustawowych obowiązków, do których należy przekazanie pracownikom informacji na temat zasad funkcjonowania PPK – wyjaśnia wiceprezes TFI PZU.

Korzyści dla pracowników

PZU uruchomił również bezpłatny internetowy serwis do obsługi PPK przez pracowników na platformie inPZU.

Umożliwia on sprawdzanie stanu oszczędności, kontrolowanie wysokości wpłat odprowadzanych na ich rachunek w PPK przez pracodawcę oraz składanie zleceń.

– Stawiamy na funkcjonalność i wygodę. Oferujemy pracownikom łatwy dostęp do ich rachunków dzięki intuicyjnej w użytkowaniu i dostępnej o każdej porze platformie inPZU. Mogą z niej korzystać także przy użyciu smartfonów – mówi Marcin Żółtek.

W panelu PPK pracownicy znajdą informację o stanie swoich oszczędności i dokonywanych wpłatach, a także o wycenie i stopie zwrotu funduszy PPK. Mogą składać zlecenia dotyczące m.in. wysokości wpłat, podjęcia pieniędzy, a także decydować o zmianie sposobu inwestowania ich oszczędności.

Tańsze polisy dla oszczędzających

Jak podkreśla wiceprezes Żółtek, oferta PZU dla pracowników, którzy zdecydują się na oszczędzanie w PPK, to również sięgające 40 procent zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne i mieszkaniowe oraz darmowe badania w placówkach PZU Zdrowie.

Dodatkowe benefity to vouchery na zakupy w popularnej sieci dyskontów spożywczych, w sieci stacji paliw lub bilety do kina, a także sięgające 50 procent rabaty w znanych sieciach handlowych, salonach usługowych i sklepach internetowych będących partnerami Klubu PZU Pomocni.

Specjalną ofertę dla pracowników oszczędzających w PPK przygotował również należący do Grupy PZU Alior Bank. To zwrot nawet 400 zł rocznie za płatności kartą kredytową Mastercard OK! i do 20 zł miesięcznie za płatności telefonem przy użyciu systemu BLIK, Google czy Apple Pay. To także atrakcyjne warunki prowadzenia Konta Jakże Osobistego i korzystania z karty debetowej oraz wyższe oprocentowanie na Lokacie Terminowej w Alior Banku.

Więcej informacji: emerytura.pzu.pl

Tagi: ppk, pzu, emerytura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

JurekPPK to lipa jak powiedział syn Tuska. Formalnie to też nie będzie emerytura. Super rewelacja tych pomysłów polega na tym, że to uczestnicy tego PPK … Czytaj całość

18-10-2019

Waldek 14lDzis wplacam na to PPK np. 100pln. Pracodawca doklada drugie tyle. A niech mi ktos powie ile to bedzie warte za 30 lat, jak bede szedł na … Czytaj całość

18-10-2019

LamaNajlepsze jest w tych zapisach że wypłata kapitału nie jest gwarantowana...

Rozwiń komentarze (33)