Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak wybrać OFE i na tym nie stracić?

Jak wybrać OFE i na tym nie stracić?

Od wyboru OFE zależy wysokość naszej przyszłej emerytury. Dobrze to zrobić zaraz po podjęciu pracy. W przeciwnym wypadku fundusz wylosuje za nas ZUS. Jeśli źle trafimy, szybka zmiana towarzystwa emerytalnego będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Obecnie na rynku funkcjonuje 14 Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zadaniem każdego z nich jest pomnażanie pieniędzy ze składek, jaki płacimy na emeryturę. OFE otrzymują 7,3 procent naszej pensji (cała składka wynosi 19,52 proc. ale 12,22 proc. pozostaje w ZUS). Za sprawą dużych ograniczeń narzuconych przez ustawę, portfele inwestycyjne funduszy są do siebie bardzo zbliżone. Najczęściej środki ze składek lokowane są w obligacjach, bonach skarbowych i akcjach. Nie oznacza to jednak, że osiągają takie same wyniki. Przykładowo według danych KNF w ciągu ostatnich trzech lat najwięcej zarobiło Generali - 5,224 procent, a najmniej Polsat - 0,521 procent.

Liczą się długoterminowe wyniki

Przy wyborze OFE kierujmy się przede wszystkim ich wynikami finansowymi. Najbardziej liczy się stopa zwrotu czyli zysk z działalności. Z tym że wyniki długookresowe mają większe znaczenie od krótkoterminowych. Jeśli dane towarzystwo osiąga przez lata wysokie stopy zwrotu, oznacza to, że dobrze zarządza funduszami.

Istotna jest także wartość aktywów. Pokazuje ona popularność towarzystwa a więc świadczy o jego pozycji na rynku. Obecnie zdecydowanie największymi aktywami dysponują Aviva oraz ING.

Wyniki OFE są na bieżąco dostępne w internecie. Dzięki rozmaitym narzędziom możemy przeglądać je za dowolnie wybrany okres, jak również zestawiać ze sobą dane poszczególnych towarzystw. Ponadto, dwa razy w roku (w kwietniu i w październiku), publikuje je Komisja Nadzoru Finansowego.

Innym kryterium, którym powinniśmy się kierować jest poziom obsługi klienta. Ważne, żebyśmy mieli swobodny dostęp do informacji dotyczących naszego rachunku, czyli przede wszystkim jego stanu i wartości jednostki rozrachunkowej. Sprawdźmy też do kogo należy dane towarzystwo emerytalne i z jakimi instytucjami finansowymi jest powiązane. Ich wiarygodność będzie też świadczyć o wiarygodności OFE.

Koszty uczestnictwa w OFE są dziś niemal identyczne we wszystkich funduszach. Zgodnie z prawem mogą one pobierać maksymalną prowizję od składki w wysokości 3,5 procent. Obecnie tylko w Polsacie i w Allianz Polska jest ona niższa i wynosi odpowiednio: 3,4 i 3,45 procent.

Kiedy wybrać OFE

Formalnie każdy z nas powinien wybrać fundusz emerytalny do 7 dni od rozpoczęcia pracy. W praktyce jednak mamy więcej czasu. Ważne by zdążyć przed losowaniem organizowanym przez ZUS, dla osób, które nie wybrały funduszu. Ma ono miejsce 2 razy w roku: 31 stycznia i 31 listopada. Do puli losowania trafimy, jeśli podjęliśmy pracę i do dnia 10 stycznia lub 10 lipca nie wybraliśmy funduszu.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
ofe, zus, emerytury, pte, oszczędzanie, fundusze emerytalne
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Uuulllkaaakka
89.250.206.* 2012-10-16 14:00
Najczęściej i tak dajemy się wylosować a później zmieniamy. Przynajmniej w tym roku aż 10 funduszy straciło klientów. Lepiej zaoszczędzić czas i wybrać od razu.
2012-05-21 15:15
Na szczęście teraz nie trzeba płacić za zmianę OFE, jest to usługa całkowicie bezpłatna i można dokonać zmiany w dowolnym momencie, dlatego łatwiej jest wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny, który jest dla nas najlepszy.
Funkmis
195.222.115.* 2011-04-19 16:12
A ja wam powiem tak. Różnica jaką mamy między wynikami OFE jest żadna. Policzcie sobie o co walczy się w tych rankingach. Ja policzylem. Mniej więcej jest to różnica 7 zł miesiecznie na emeryturze. To pewnie bedzie jakieś pół litra paliwa wtedy.
Zobacz więcej komentarzy (25)